Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Kobiece sprawy bez niedomówień

Redaktor admin on 12 Wrzesień, 2011 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Zostaw komentarz do tego wpisu

XXI wiek jako doba ciągle postępujących przemian kulturowych, panowania Internetu i ekspansji mediów zdaje się nie znać pojęcia tabu. Nie sposób zaprzeczyć, że to właśnie media są w dzisiejszych czasach głównym źródłem wiedzy o seksie czy antykoncepcji. Często to filmy i reklamy prezentują konkretny, wybrany styl życia. W tej sytuacji tym bardziej odpowiedzialna jest rola opiekunów, rodziców, szkoły w edukacji prowadzonej w zakresie szeroko rozumianej seksualności. Z drugiej strony należy również pamiętać, że mimo nieograniczonego dostępu do informacji wciąż w naszym społeczeństwie pokutują pewne stereotypy związane z kobiecą seksualnością. Ta sfera stanowczo wymaga odmitologizowania, co przyczyni się do ponownego odkrywania i akceptacji naturalnych zjawisk.

I tak właśnie przełamywanie tabu, zachęta do otwartej rozmowy z partnerem, dyskusji z dziećmi, kiedy te zaczynają zadawać pierwsze pytania, promocja edukacji zdrowotnej oraz rozwianie strachu przed wizytą u specjalisty ginekologa czy seksuologa były tematami przewodnimi tegorocznego Forum „Kobieta Liderem Świata” przebiegającego pod znamiennym tytułem „Kobiece sprawy bez niedomówień”. Forum zorganizowane już po raz piąty przez Posłankę na Sejm RP – Beatę Małecką – Liberę przy współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej odbyło się 27 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Prelegentką w części wykładowej spotkania była wybitnej klasy specjalistka w zakresie endokrynologii, ginekologii i położnictwa oraz seksuologii – prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec – Plinta – Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Profesor Skrzypulec – Plinta podzieliła swoją prezentację na dwie części. Pierwsza poświęcona była kwestiom takim jak antykoncepcja, rozumiana nie tylko jako metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży, ale także metoda lecznicza, terapia hormonalna oraz okres menopauzy i związane z nim zmiany zachodzące w organizmie. Druga część prezentacji to niezwykle interesujący, rozwiewający wiele kontrowersji i wątpliwości, wykład na temat seksualności w różnych okresach życia kobiety.

W programie spotkania przewidziano także prezentację europejskich rozwiązań w zakresie polityki zdrowotnej, o których miała mówić Elżbieta Łukacijewska – Posłanka do Parlamentu Europejskiego. Co prawda obowiązki służbowe zatrzymały ją w Brukseli, ale uczestnicy spotkania mogli wysłuchać przemowy przesłanej w formie pliku wideo.

W trakcie konferencji zaprezentowano również wystawę zatytułowaną „Zdrowie kobiet w Polce”, pokazującą najważniejsze inicjatywy podejmowane w celu promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Wystawa przypomniała o ważnym, ogólnopolskim programie propagującym profilaktykę chorób nowotworowych u kobiet „Chroń to, co najcenniejsze”, zainicjowanym przez Posłankę Beatę Małecką – Liberę.

Część artystyczna spotkania to występ Chóru Seniorów „Zorza” i prezentacja wokalno – taneczna grupy „Passionis”.

Forum „Kobieta Liderem Świata” to projekt cykliczny, organizowany corocznie. W dotychczasowych edycjach jego inicjatorka Beata Małecka – Libera dowodziła wraz ze zgromadzonymi na spotkaniach paniami, że kobieta liderka to kobieta ambitna, aktywna, przedsiębiorcza, znająca swoje prawa i wymagająca ich respektowania. W tym roku dąbrowska parlamentarzystka podjęła próbę udowodnienia, że do tego katalogu cech należy jeszcze dodać świadomość własnej kobiecości, otwartość i przełamywanie milczenia, zdolność do szczerej rozmowy na temat seksualności czy umiejętność przekazywania wiedzy w tym zakresie swoim dzieciom. Sala wypełniona po brzegi i pozytywne komentarze po zakończonym spotkaniu świadczą o tym, że była to próba udana.

Biuro Poselskie

Beaty Małeckiej-Libera

Komentarz

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)