Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Własny biznes – czas start

Redaktor admin on 23 Listopad, 2011 dostępny w Porady. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że dzisiaj do prowadzenia biznesu nie potrzeba pieniędzy, bo stokroć ważniejszy jest dobry pomysł. W czasach kryzysu banki ostrożniej udzielają kredytów, ale jeśli nasz pomysł się sprawdzi i zacznie przynosić zyski, nie powinno być problemów z pozyskaniem funduszy na dalszy rozwój. Jeśli tylko nasz biznes wypełnia lukę na rynku, szanse na sukces wzrastają wielokrotnie, bez względu na to, czy naszym pomysłem jest przedsiębiorstwo sprzątające inną firmę, czy produkcja zaawansowanego oprogramowania do urządzeń mobilnych.

Finanse na start możemy pozyskać z kilku źródeł – własnych oszczędności, pożyczki od rodziny lub bliskich, wreszcie z banku. Jeżeli nasz pomysł jest nowatorski, innowacyjny, to możemy starać się o pieniądze także od inwestora, który jednak niemalże na pewno zażąda udziałów w naszej firmie. To może być na przykład forma venture capital. Nie powinniśmy się tego obawiać, bo choć inwestor będzie nam chciał patrzeć na ręce, to nie powinno to nam ograniczać ruchów, a nawet może mieć dla nas efekt stymulujący.

Jeśli chcemy pozyskać środki na działalność z banku, niezbędne stanie się stworzenie precyzyjnego biznesplanu. To ważny element naszego gospodarczego debiutu nie tylko ze względu na szersze możliwości finansowania, ale także dlatego, że spiszemy tam dokładnie każdy krok, który doprowadzić nas ma do sukcesu. Nie bez racji specjaliści nazywają biznesplan kompasem, który pokazuje kierunek, w którym zmierza firma. Jeśli zostanie on napisany z odpowiednią starannością, pozwoli zawczasu zaplanować rozwiązania dla wielu zagadnień, jeszcze zanim staną się one problemami.

Kiedy mamy już sprecyzowane wyobrażenie na temat obszaru, którym chcemy się zajmować powinniśmy zastanowić się nad formułą prawną, w jakiej chcemy działać. Wybierać możemy pomiędzy indywidualną działalnością gospodarczą (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, czy spółka cywilna), spółką prawa handlowego, osobową albo kapitałową. Są też formy pośrednie oraz inne, np. spółdzielnia. Od tej decyzji zależy między innymi to, jak będziemy mogli pozyskiwać środki, ale także i to, co ważniejsze, w jakiej formie i wysokości będziemy płacili podatki oraz jak je będziemy mogli rozliczać. Forma organizacyjna powinna być dostosowana do natury działalności i jej rozmiaru, tak aby w pierwszych latach działania kwestie formalne nie utrudniały rozwoju firmy. Jeśli okaże się to konieczne, możliwe będzie przekształcenie przedsiębiorstwa w inną formę organizacyjną w późniejszym etapie jego działalności. Teraz, po ostatnich zmianach, jakie uchwalił Sejm, nie będzie to ani trudne ani kosztowne.

Pewnym wyzwaniem mogą być formalności związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej. W ramach swojej działalności parlamentarnej wciąż staram się likwidować kolejne administracyjne absurdy i czynić prowadzenie firmy łatwiejszym, ale jeszcze długa droga przed nami. Bywa, że zmiana jednego przepisu wymaga przejrzenia kilkudziesięciu ustaw i zmiany wielu innych przepisów, powiązanych z tym jednym, zbędnym. Formalności nie powinny nas jednak zniechęcać. Wiele się już zmieniło na lepsze, w tym także podejście wielu urzędów do przedsiębiorców. Zamiast dawnej nieufności, a nawet niechęci, w wielu miejscach możesz liczyć na fachową pomoc udzieloną w przyjemnej atmosferze. Nie wahaj się z niej skorzystać. Zresztą, otwierając firmę w formie osoby fizycznej, dzisiaj można już otwierać działalność gospodarczą w dowolnym miejscu w Polsce, a nie tylko w miejscu zameldowania, czy prowadzenia aktywności gospodarczej. Można to też uczynić przez „zero okienka”, czyli za pośrednictwem strony internetowej, bez odwiedzania urzędów. Usługodawcy mogą skorzystać z „zero okienka” albo Pojedynczego Punktu Kontaktowego (też poprzez Internet). Założenie firmy jest bezpłatne.

Dotychczas w Polsce nie mamy kryzysu, ale nawet, jeśli nadchodzące lata nie będą łatwe, to otwierając firmę nie powinniśmy automatycznie zakładać, że nam to skomplikuje start. Warto pamiętać, że wiele firm powstało i odniosło sukces właśnie w czasach bessy. Każdy z dotychczasowych kryzysów zrodził wielkie potęgi gospodarcze i pozwolił się wybić ludziom, którzy wcześniej nie mogli na to liczyć. Jeśli masz dobry pomysł i entuzjazm do ciężkiej pracy, kryzys nie tylko nie będzie przeszkodą, ale wręcz może stać się wielką szansą.

Adam Szejnfeld

Poseł na Sejm RP

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)