Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Kobieta na polskim euro – postuluje Adam Szejnfeld

Redaktor admin on 9 Marzec, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

http://www.freedigitalphotos.net/images/Money_g61-Euro_In_Pila_p13896.html

http://www.freedigitalphotos.net/images/Money_g61-Euro_In_Pila_p13896.html

Poseł Adam Szejnfeld w Dniu Kobiet zgłosił propozycję i wystosował oficjalne pisma do pana Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, pana Donalda Tuska, premiera RP, pana Jacka Rostowskiego, Ministra Finansów, pana Marka Belki, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz pani Agnieszki Kozłowskiej – Rajewicz, Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania, aby na rewersach polskich, europejskich monet – na pierwszym polskim euro, znalazła się podobizna Marii Skłodowskiej–Curie. Polska, co prawda nie jest jeszcze członkiem strefy euro, ale zgodnie z traktatem akcesyjnym jesteśmy zobowiązani do przyjęcia w przyszłości europejskiej waluty, warto więc już dzisiaj zastanowić się, jakie przeslanie chcielibyśmy poprzez polskie euro skierować do całego świata – mówi poseł Adam Szejnfeld.

Nauka, nowoczesność, rodzina, cywilizacyjna zmiana – wszystko to przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o życiu i dokonaniach Marii Sklodokiej-Curie. Nauka, bo jest pierwszą Polka, która zdobyła Nagrodę Nobla i to dwukrotnie. Nowoczesność, bowiem jej dokonania otworzyły Europę i świat na rozwiązania służące do dzisiaj, i które będą się liczyły się także w przyszłości. Rodzina, bowiem jej życie i związek były niepowtarzalne. W swoją pracę i osiągnięcia potrafiła zaangażować męża i córkę do tego stopnia, że i on, i ona także zdobyli Nagrodę Nobla. Cywilizacyjna zmiana, bowiem dzisiaj, jak i za życia Marii Skłodowskiej, musimy przełamywać stereotypy myślenia o roli kobiety w społeczeństwie. Tak wtedy, jak i dzisiaj musimy działać na rzecz równouprawnienia mężczyzn i kobiet. Ona więc przecierała szlak nie tylko w nauce ale i w procesie cywilizacyjnych zmian jakie dotykały społeczeństwo jej współczesne i nadal zachodzą w Europie oraz na świecie – mówił na konferencji prasowej poseł Adam Szejnfeld.

Jest wielu Polaków, którzy zasłużyli, by ich wizerunek znalazł się na polskim euro. Na pewno w tym gronie jest papież Jan Paweł II oraz prezydent Lech Wałęsa, ale ja proponuję, aby na pierwszej polskiej, europejskiej monecie była kobieta, usposobienie naszych wartości narodowych, wzór do naśladowania w nauce i gospodarce, ale przede wszystkim symbol tego, ze kobiety, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach, potrafią osiągać te same cele, pokonywać te same granice, burzyć te same mury, co mężczyźni. Przyjęcie przez Polskę w przyszłości euro, jako swojej waluty, będzie także symbolem wejścia przez nasz kraj do wielkiej i ważnej rodziny rozwiniętych krajów zachodu, w których liczą się nie tylko procesy zmian ekonomiczno-gospodarczych, ale i społecznych. Podkreślmy tę symbolikę i historyczną zmianę wizerunkiem i wzorem największej kobiety polskiej nauki – twierdzi poseł Adam Szejnfeld.

Polska prędzej czy później przystąpi do strefy euro, już dzisiaj zastanówmy się, co byśmy chcieli powiedzieć mieszkańcom świata poprzez nasze euro – twierdzi poseł Adam Szejnfeld.

****

Wszystkie nominały banknotów euro są identyczne we wszystkich krajach. W przeciwieństwie do nich monety mają wspólne awersy z nominałem i mapą Europy, rewersy natomiast zawierają symbole narodowe, ustalone przez poszczególne kraje strefy euro.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)