Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Solange Olszewska

Redaktor admin on 7 Lipiec, 2015 dostępny w Sylwetki. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. Solaris

Solange Olszewska

Urodzona 4 stycznia 1951 roku w Warszawie, od 16 października 2008 jest prezes firmy Solaris Bus & Coach S.A., wcześniej zajmowała stanowisko wiceprezes tej firmy do spraw relacji z klientami.

Solange Olszewska ukończyła studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. W wyniku stanu wojennego wraz z mężem Krzysztofem Olszewskim i dwójką dzieci zamieszkała w Berlinie Zachodnim. W latach 1986-1994 pracowała na stanowisku adiunkta na Wydziale Stomatologii Dziecięcej Freie Universität Berlin, w katedrze zajmującej się leczeniem dzieci trudnych.

Po powrocie rodziny Olszewskich do Polski, od lutego 1995 zaangażowała się w działalność rodzinnej firmy Neoplan Polska Spółka z o.o., a następnie Solaris Bus & Coach S.A. Została wiceprezesem firmy, a od roku 2008 jest jej prezesem. Solaris jest jednym z czołowych europejskich producentów pojazdów komunikacji publicznej (autobusy, trolejbusy, tramwaje), zatrudniającym w Polsce w 2000 pracowników, a ponad 300 za granicą dla spółek zależnych.

Oprócz swojej pracy w firmie Solange Olszewska jest zaangażowana w projekty naukowe i społeczne, a także działalność charytatywną. Była jedną z założycielek Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego z siedzibą w Berlinie. Od lat angażuje się w proces współpracy polsko-niemieckiej, w sferze gospodarczej i kulturalnej. W uznaniu za zasługi dla rozwoju oraz na rzecz polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, a także za społeczne zaangażowanie i pracę charytatywną została odznaczona w 1999 roku przez Prezydenta RP, Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2013 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Solange była inicjatorką projektów z ramienia firmy Solaris, w tym szkoleń w zakresie bezpieczeństwa dla kierowców autobusów, programów edukacyjnych dla dzieci o bezpieczeństwie na drogach. W roku 1997 zaangażowała się w organizację akcji pomocy na rzecz powodzian w południowej Polsce. Ponadto aktywnie działa na rzecz opieki nad zwierzętami. W 2012 roku utworzyła Fundację Zielonego Jamnika -na ratunek bezbronnym zwierzętom.

Solange Olszewska jest członkinią Rady Programowej Kongresu Kobiet. W 2011 roku została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu w rankingu niemieckiego magazynu gospodarczego „Handelsblat” (jedyny Polak na tej liście). Jest także członkinią Polskiej Rady Biznesu.

źródło: Solaris

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)