Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Konkurs „DZIEW/CZYNY. BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE”

Redaktor admin on 15 Marzec, 2017 dostępny w Konkursy. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Dziewczynom wstęp surowo wzbroniony! Myślicie, że w  XXI wieku takie zakazy nie obowiązują? Niekoniecznie. „Nie poradzisz sobie”, „To męski zawód”, „Ubierz się bardziej kobieco”, „To sport dla chłopców”. „Ta zabawka nie nadaje się dla dziewczynki”, „Nie zachowuj się jak chłopczyca”.

Czy tego chcemy, czy nie – na każdym kroku otaczają nas niewidzialne bariery, które utrwalają tradycyjne podziały na to, co dziewczęce i chłopięce, męskie i damskie. Nauczyciele, politycy, media, a nawet bliscy przesyłają w stronę dziewczynek i młodych kobiet, mniej lub bardziej subtelne komunikaty o tym, jakie powinny być.

A co jeśli, dziewczynka woli bawić się robotami, a na bal karnawałowy pójść w stroju kierowcy rajdowego? Co jeśli nastolatka zamiast iść na szkolną imprezę woli przygotowywać się do olimpiady matematycznej? Jak ma poradzić sobie z lekceważeniem kolegów menedżerka, która właśnie została szefową klubu piłkarskiego?

Jak trudno płynąć pod prąd i przeciwstawić się społecznym oczekiwaniom wiedzą nie tylko małe dziewczynki. A jednak, mimo presji ze strony otoczenia, wiele z nas wybiera własną życiową drogę i ma odwagę kwestionować tradycyjny podział na role męskie i żeńskie.

Pokażcie, że potraficie spełniać swoje marzenia i same decydować o życiowych wyborach nawet wbrew stereotypom. Podzielcie się nami swoimi doświadczeniami w realizacji celów, nawet tych „nie dla dziewczyn”. Opowiedzcie, jak to jest być dziewczyną w Polsce, która ma gdzieś utarte schematy i społeczne klisze. Weźcie udział w naszym konkursie „DZIEW/CZYNY.  BYĆ DZIEWCZYNĄ W POLSCE”.

Czekamy na wasze listy, w których opowiecie nam o swoich sukcesach i zmaganiach, o już zrealizowanych planach i tych, które jeszcze przed wami. O ambicjach, celach, wykorzystanych i niewykorzystanych szansach.

Pokażcie, że jesteście dziewczynami czynu, bo przecież w słowie dziewczyny, ukryte jest działanie!

Konkurs organizują wspólnie Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych i fundacja “Kosmos dla dziewczynek” - magazyn dla wszystkich dziewczyn i reszty świata. Na wasze listy czekamy do 21 marca.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie pracy konkursowej na adres email: dziewczyny@isp.org.pl lub za pośrednictwem poczty na adres: Instytut Spraw Publicznych, ul. Szpitalna 5 lok. 22, 00-031 Warszawa z dopiskiem „DZIEWCZYNY” według podanego harmonogramu.

Regulamin konkursu jest dostępny obok.

Autorki najciekawszych listów otrzymają książki szwedzkich autorek ufundowane przez ambasadę Szwecji w Polsce.

Kapituła konkursu przyzna autorkom najciekawszych prac konkursowych pięć równorzędnych nagród:

  • I równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Katarzyny Molędy “Szwedzi. Ciepło na Północy.”
  • II równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Astrid Lindgren & Sary Schwardt ”Twoje listy chowam pod materacem”
  • III równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Kerstin Ekman „Oszustki”
  • IV równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Majgull Axelsson „Ja nie jestem Miriam”
  • V równorzędna nagroda: płyta CD ”Sounds of Sweden”, książka Agnety Pleijel “Wróżba” oraz książka Margareta Strömstedt ”Astrid Lindgren”

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 marca o godz. 18.00 podczas wydarzenia organizowanego przez ambasadę Szwecji i Instytut Spraw Publicznych z okazji Dnia Kobiet. Tegoroczna edycja Dnia kobiet będzie poświęcona wychowywaniu i kształtowaniu aspiracji dziewczyn i młodych kobiet.

Porozmawiamy, o tym, jak to jest być dziewczyną w Polsce; jak edukacja i stereotypy wpływają na ich wybory życiowe; jak wychowywać dziewczynki, żeby realizowały swoje marzenia.

Szczegóły wydarzenia podamy wkrótce.

Wydarzenie na Facebooku

źródło: strona Ambasady Szwecji w Polsce

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)