Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Cześć jej pamięci – Simone Veil

Redaktor admin on 4 Lipiec, 2017 dostępny w Sylwetki, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. European Parliament - www.flickr.com

Simone Veil – Ocalała z Holocaustu, pierwsza przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, ikona walki o prawa kobiet. Cześć jej pamięci

Simone Veil urodziła się 13 lipca 1927r. w Nicei w żydowskiej rodzinie. W czasie wojny wraz z siostrą i matką została deportowana do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała do wiosny 1945 i gdzie zginęła jej matka. Po wojnie podjęła studia prawnicze.

Polityką zaczęła się zajmować w latach 70. W 1970r. objęła funkcję sekretarza generalnego Najwyższej Rady Sądownictwa, gdzie zajmowała się między innymi reformami sądownictwa, administracją penitencjarną oraz zagadnieniami reedukacji przestępców. W latach 1974–1979, jako minister zdrowia w prawicowym rządzie Valéry’ego Giscarda d’Estaing przyczyniła się do liberalizacji prawa aborcyjnego oraz zainicjowania działań zmierzających do pełnego równouprawnienia kobiet we Francji. Ustawa z 1975 r. nazywana we Francji „prawem Veil” zapewniła kobietom także prawo do refundacji środków antykoncepcyjnych.

W roku 1979r. została wybrana do Parlamentu Europejskiego w pierwszych wyborach powszechnych do tego zgromadzenia. Jako pierwsza kobieta została następnie wybrana na przewodniczącą parlamentu na okres dwu i pół letni. W czasie sprawowania mandatu eurodeputowanej Simone Veil była przewodniczącą grupy liberałów w PE, a także była przewodniczącą Komisji Prawnej oraz wiceprzewodniczącą Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku oraz EWG (AKP-EWG).

W 1993 roku wróciła do polityki krajowej obejmując resort zdrowia w rządzie Edouard’a Balladur’a. W 1998 została mianowana członkiem Rady Konstytucyjnej Republiki Francuskiej. W 2008 roku została powołana do Akademii Francuskiej.

Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, aż do śmierci była zaangażowana w działalność proeuropejską, wspierała liczne stowarzyszenia i fundacje. Przewodniczyła między innymi Fundacji Pamięci Shoah.

Zmarła 30 czerwca 2017 roku w Paryżu w wieku 89 lat.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)