Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Najat Vallaud-Belkacem od imigrantki do Pani Minister

Redaktor admin on 5 Lipiec, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. Benjamin Geminel

Od kilku dni w internecie krąży mem z porównaniem dwóch zdjęć. Na jednym jest mała dziewczynka (prawdopodobnie pasterka), na drugim elegancka kobieta wchodząca po schodach (czerwony dywan, a w tle flagi Francji i UE).  Podpis pod zdjęciami brzmi: ”Dziewczynka po lewej jest pasterką w Maroko. Kobieta po prawej to ta sama dziewczynka 20 lat później jako francuska Minister Edukacji”. O ile w komentarzach pojawia się zarzut, że to zmyślona informacja, bo nie ma szans, żeby dziewczynka ze zdjęcia była przyszłą panią minister, to jednak nie można nie stwierdzić, że jest w tym trochę prawdy. Najat Vallaud-Belkacem – rzeczywiście jest córką imigranta ekonomicznego z Maroka, a także Ministrem Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych, rzecznikiem rządu, Ministrem Praw Kobiet, City, Młodzieży i Sportu, a z  wykształcenia prawnikiem.

Najat Vallaud-Belkacem urodziła się w 1977 roku w Beni Chiker – wsi położonej koło nadmorskiego miasta Nador, w północno- wschodnim  Maroku. Jest drugim z siedmiorga dzieci w rodzinie. W 1982r. wraz z mamą i starszą siostrą, przeprowadziły do Francji dzięki programowi łączenie rodzin z imigrantami (jej ojciec był w tym czasie pracownikiem budowlanym).

Najat Vallaud-Belkacem studiowała prawo w Amiens na Université de Picardie (licencjat w 1998), w 2000 została absolwentką Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła w Izbie Adwokackiej w Paryżu, przez 3 lata pracowała w Sądzie Najwyższym.

W 2002 przystąpiła do Partii Socjalistycznej (PS), gdzie stopniowo awansowała w strukturze partyjnej. W 2003r. została kierownikiem projektu Zespole Gérard Collomb mera Lyonu, gdzie zajmowała się polityką miejską w sprawach: wzmocnienia demokracji lokalnej, zwalczania dyskryminacji, promowania praw obywatelskich oraz łatwiejszego dostępu do zatrudnienia.

Była rzeczniczką Ségolène Royal w wyborach prezydenckich w 2007 i w prawyborach prezydenckich w Partii Socjalistycznej w 2011, a następnie François Hollande’a w wyborach prezydenckich w 2012. W 2009 weszła w skład ścisłych władz PS. W latach 2004–2008 zasiadała w radzie regionu Rodan-Alpy, w 2008 została radną departamentalną w Rodanie i miejską w Lyonie.

16 Maja 2012 roku Najat Belkacem-Vallaud została mianowana Ministrem Praw Kobiet i rzecznikiem rządu w rządzie Jean-Marc Ayrault. Po dokonanej 21 czerwca 2012 rekonstrukcji pozostała w drugim gabinecie tego premiera na dotychczasowym stanowisku.

2 kwietnia 2014 w rządzie Manuela Vallsa powierzono jej pełnienie funkcji ministra praw kobiet, regionów wiejskich, sportu i młodzieży. 25 sierpnia 2014 w drugim gabinecie tegoż premiera przeszła na urząd ministra edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Pozostała na tej funkcji również w utworzonym w grudniu 2016 rządzie Bernarda Cazeneuve’a. Zakończyła urzędowanie wraz z całym gabinetem w maju 2017.

Nie można, więc zaprzeczyć, że historia Najat Vallaud-Belkacem może być wzorem dla wielu imigrantów. Nawet jeżeli zdjęcie z mema nie jest prawdziwe.

Źródło: inf. własna oraz Wikipedia

fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Potrait_Najat_Vallaud-Belkacem.jpg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)