Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Clare Hollingworth – kim jest postać z Doodle

Redaktor admin on 10 Październik, 2017 dostępny w Kawiarenka. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Claire Hollingworth – brytyjska dziennikarka, która która poinformowała świat o inwazji III Rzeszy na Polskę, uhonorowana własnym Google Doodle. Dziennikarka zmarła w styczniu tego roku w wieku 105. lat.

Claire Hollingworth urodziła się 10 października 1911, była brytyjską dziennikarką i pisarką. W młodości pracowała jako sekretarka w Lidze Narodów, następnie otrzymała stypendium Szkoły Nauk Słowiańskich i Wschodnio-Europejskich w Londynie oraz miejsce na Uniwersytecie w Zagrzebiu, gdzie studiowała język chorwacki. Pracowała jako „wolny strzelec” dla New Statesman. W czerwcu 1939 została kandydatką do paramentu (jednak wybory z powodu wybuchu II wojny światowej, nie odbyły się).

Przed wrześniem 1939 Hollingworth przyjechała do Warszawy, gdzie pomagała uchodźcom z Kraju Sudeckiego, okupowanego przez Rzeszę czeskiego terytorium. Przez kilka miesięcy pomogła zorganizować wizy dla około 2-3 tysięcy osób, by mogły uciec do Wielkiej Brytanii. Doświadczenie to zwróciło uwagę Arthura Wilsona, redaktora The Daily Telegraph.

Na przełomie sierpnia i września Claire Hollingworth podróżowała z Polski do Niemiec, gdy zobaczyła setki czołgów i żołnierzy, ustawiających się przy polskiej granicy. Zadzwoniła wówczas do Ambasady Brytyjskiej, jednak urzędnicy nie chcieli jej wierzyć – negocjacje z Niemcami nadal trwały. - Wystawiłam więc telefon za okno, żeby usłyszał inwazję Rzeszy – mówiła po latach. Trzy dni później była pierwszą osobą, która donosiła o inwazji Rzeszy na Polskę. Jej artykuł znalazł się na pierwszej stronie “The Daily Telegraph”. 29 września 1939 roku. Tydzień po tym, jak otrzymała kontrakt na prawdziwy dziennikarski etat, raportowała o największej tragedii 20. wieku.

O Hollingworth można śmiało powiedzieć, że była dziennikarką wojenną. Podczas swojej pracy obserwowała i raportowała z wojny w Turcji, Grecji, Palestynie czy Persji, a później Algierii i Wietnamie.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/ oraz Wikipedia

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)