Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Gina Haspel – pierwsza kobieta na czele CIA

Redaktor admin on 14 Marzec, 2018 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Jedna z najbardziej znanych agencji wywiadowczych będzie miała dyrektora kobietę. Gina Haspel będzie nowym Dyrektorem CIA i pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko. Zastąpi ona Mika Pompeo, który zostanie nowym Sekretarzem Stanu. Do tej pory była jego zastępczynią i wspierała go w zarządzaniu danymi wywiadowczymi, zajmowała się też analizami, tajnymi operacjami, kontrwywiadem i łącznością z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

Haspel do Agencji wstąpiła 33 lata temu – w czasach, gdy CIA wciąż była potężna, choć już nie tak wszechwładna jak w latach 70. Haspel konsekwentnie pięła się w hierarchii, ale najmroczniejszą część jej służby zbudował zamach na World Trade Center w 2001 r. i późniejsza wojna z terroryzmem.

Jednak media w USA przypominają mniej „chwalebne chwile” z jej pracy, kiedy jako tajny oficer miała w 2002 r. nadzorować tortury podejrzanych o terroryzm, a później uczestniczyć w wydaniu rozkazu zniszczenia nagrań dokumentujących brutalne przesłuchania w tajnym więzieniu w Tajlandii.

CIA utrzymuje, że decyzję podjął ówczesny przełożony Haspel, Jose Rodriguez.

Haspel otrzymała wiele nagród, między innymi od George’a H. W. Busha za skuteczne zwalczanie terroryzmu; medal za zasługi dla wywiadu oraz prezydencką nagrodę – Presidential Rank Award, która jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem, jakie może otrzymać pracownik federalnych służb cywilnych.

Grafika – commons.wikimedia.org; autor – United States federal government

Źródło: PolsatNews

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)