Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Strajk Kobiet trwa – pod siedzibami biskupów

Redaktor admin on 19 Marzec, 2018 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W niedzielę 18 marca br. w całym kraju członkinie i zwolenniczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet protestowały pod siedzibami diecezji i arcydiecezji.  Skąd taka reakcja Strajku Kobiet i akcja „Słowo na niedzielę”?  14 marca Konferencja Episkopatu Polski wystosowała apel wzywający rządzących do natychmiastowego podjęcia prac nad projektem „Zatrzymaj aborcję”. PiS pod naciskiem zdecydował, że 19 marca projektem zajmie się Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Polki nie chcą zgodzić się na wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji.

Jak wskazują organizatorki, strajk nie ma charakteru antykościelnego, tylko chcą powiedzieć co myślą o biskupach żądających wprowadzenia w Polsce całkowitego zakazu aborcji i politykach prawicy, którzy się temu żądaniu podporządkowują. Chcą zapytać kościelnych urzędników, gdzie jest ich miłosierdzie. Gdzie jest ich człowieczeństwo. Gdzie jest ich miłość bliźniego. I co musi się stać, aby dali kobietom, „święty” spokój.

Przyjęcie projektu „Zatrzymaj aborcję”  w praktyce oznacza likwidację legalnej aborcji w Polsce, ponieważ przerwać ciąże będzie można tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz gwałtu. Aborcja ze względu na wady i nieuleczalne choroby płodu to absolutna większość wszystkich zabiegów w ostatnich latach. Według badań statystycznych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, między 2002, a 2016 r. ten powód zadeklarowało aż 95 proc. kobiet.

***

Reakcja episkopatu była spowodowana faktem, że politycy PiS  nie  chcąc drażnić centrowych wyborców i kobiet, które wzięły udział w Czarnym Proteście 2016 i 2017 roku, zrezygnowali z dalszych prac nad zaostrzeniem prawa dotyczącego przerywania ciąży. Zarówno w Sejmie, jak i w Trybunale Konstytucyjnym.

Nacisk okazał się niezwykle skuteczny, ponieważ wstrzymywane wcześniej prace mają przyśpieszą maksymalnie: 19.03 Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpocznie pracę nad projektem „Zatrzymaj aborcję”; 21-22.03 projektem zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny i przygotuje swoje sprawozdanie, a 23.03 projekt trafi na posiedzenie plenarne Sejmu i pod głosowanie.

#StrajkKobiet #JesteśmyWszędzie #SłowoNaNiedzielę #WieszakDlaBiskupa

Źródło: Newsweek oraz Polityka

Grafiki FB: Ogólnopolski Strajk Kobiet

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)