Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

8. miejsce w zestawieniu PwC Women in Work Index 2019

Redaktor admin on 6 Kwiecień, 2019 dostępny w Analizy, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Kolejny skok Polski w zestawieniu  PwC *„Women in Work Index 2019”. W  tegorocznej edycji awansowaliśmy z 9 na 8 miejsce, dzięki m.in. niskiej stopie bezrobocia oraz malejącej różnicy w wynagrodzeniu pomiędzy płciami. Warto zaznaczyć, że Polska jest drugim po Luksemburgu krajem (w 33 krajach OECD**), który od 2000r.  dokonał największego skoku w zakresie dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet, awansując aż o o 11 miejsce.

Raport jest analizą sytuacji kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD, uwzględniającą czynniki takie jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, aktywność zawodowa obu grup, stopa bezrobocia oraz praca w pełnym wymiarze godzin.

Obecne 8. miejsce Polski to efekt sukcesywnego zmniejszania luki płacowej, która obecnie wynosi 5%, coraz niższej stopy bezrobocia wśród pań oraz dużej liczby zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Jednak niestety w Polsce w porównaniu z innymi krajami źle wygląda poziom aktywności zawodowej kobiet, który jest na poziomie 63% (w ciągu 17 lat zwiększył się jedynie o 3%).

Najwyższe miejsca podium w tegorocznym zestawieniu Women in Work Index niezmiennie zajmują Islandia i Szwecja, a 3. miejsce należy do Nowej Zelandii. Wysoko, bo aż na 4. pozycji uplasował się inny kraj naszego regionu, Słowenia. Pozostałe państwa Europy Środkowo-Wschodniej są na odleglejszych miejscach: Węgry – 14, Estonia – 20, Czechy – 24, Słowacja – 26. Ostatnie miejsca zestawienia zajmują Grecja, Meksyk i Korea Płd.

Autorzy raportu podkreślają, że gdyby wszystkim krajom OECD udało się podnieść poziom zatrudnienia kobiet do tego notowanego w Szwecji (81%), PKB całej grupy mógłby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 6 bln dolarów.

Pełną wersję raportu można znaleźć poniżej (najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2017 rok):

https://www.pwc.co.uk/services/economics-policy/insights/women-in-work-index.html

* PwC (skrótowiec od PricewaterhouseCoopers) – globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze, utworzona w 1998 w wyniku połączenia Price Waterhouse oraz Coopers&Lybrand. Składa się z formalnie niezależnych przedsiębiorstw funkcjonujących w każdym państwie działania, które zrzeszone są w przedsiębiorstwie koordynującym PriceWaterhouseCoopers International Limited (PwCIL) z siedzibą w Londynie. Należy do tak zwanej wielkiej czwórki przedsiębiorstw zajmujących się audytem (obok Deloitte, EY i KPMG).

** Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD, fr. Organisation de coopération et de développement economiques, OCDE) – organizacja międzynarodowa o profilu ekonomicznym skupiająca 36 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Utworzona na mocy Konwencji o Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podpisanej przez 20 państw 14 grudnia 1960.

Poniżej porównanie danych z różnych lat:

2017

2016

2015

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)