Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Redaktor admin on 28 Listopad, 2020 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

28.11 – przypada 102. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Wraz z powstaniem II Rzeczypospolitej, na skutek dekretu Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Polki jako jedne z pierwszych w Europie uzyskały czynnie i bierne prawo wyborcze. Pokolenie, które doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918, bardzo wiele zawdzięczało kobietom. To kobiety niosły pierwiastek narodowotwórczy w Polsce, której nie było na mapach świata w drugiej połowie XIX wieku.

Decydujące działania podjęte zostały w okresie, kiedy coraz bardziej realistyczne były nadzieje na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Kobiety z trzech zaborów zorganizowały w 1917 roku konferencję, podczas niej wybrały delegację, której udzieliły pełnomocnictwa do rozmów z tworzącym się rządem polskim. Na czele delegacji stała dr Budzińska-Tylicka, późniejsza posłanka na Sejm. Wg wielu narracji delegacja wyczekiwała przed domem Tymczasowego Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego, aby jemu właśnie przedstawić postulaty kobiet. Chociaż są też głosy, że Piłsudski z pewnością nie był przeciwnikiem praw kobiet, podczas wojny popierał tworzenie kobiecych oddziałów wspierających walkę, jego żona była także członkinią kobiecych grup bojowych i aktywnie działała w organizacjach kobiecych.

Listopad to miesiąc kobiet. Kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przemocy Wobec Kobiet, dziś rocznica Wywalczonych Praw Wyborczych dla Kobiet.  W całym kraju kobiety dziś walczą o swoje prawa, wychodzą na ulicę by protestować i walczyć o swoje prawa.

#Równość #PrawaKobiet #Kobiety #Równouprawnienie #Wolność #Demokracja #PrawaCzłowiek #StoLatPrawKobiet #100LatPrawKobiet

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)