Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Skończyła się kampania 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

Redaktor admin on 17 Grudzień, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W poniedziałek, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, skończyła się międzynarodowa kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Jej celem było zwrócenie uwagi, że przemoc jest związana z płcią, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka.

W ramach kampanii organizacje pozarządowe, m.in. kobiece, pomagające ofiarom przemocy oraz stojące na straży przestrzegania praw człowieka, organizowały konferencje, debaty i inne akcje nagłaśniające problem przemocy wobec kobiet – fizycznej, psychicznej, ekonomicznej i seksualnej – i zwracające uwagę na różne jej aspekty.

Biuro Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz codziennie, przez 16 dni, publikowało informacje i opinie ekspertów na temat sposobów przeciwdziałania przemocy i pomocy ofiarom.

W czasie kampanii zachęcano też mężczyzn do noszenia białych wstążek – symbolu sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy. Do klap przypięło je m.in. wielu posłów; politycy pojawiali się z białymi wstążkami podczas publicznych wystąpień.

Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie bez Barier” po raz trzeci nagrodziły “Białymi Wstążkami” mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.

Wśród wyróżnionych “Białą Wstążką” jest m.in. Jarosław Polanowski – prawnik, prokurator apelacyjny oddelegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, ekspert i współpracownik Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz licznych organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką przemocy w rodzinie, który od wielu lat angażuje się w pomoc prawną potrzebującym kobietom. Nagrodzono również Jarosława Barskiego – policjanta i prawnika, który udziela porad prawnych oraz informacji, wspierając i motywując do działania, walczy z przemocą wobec kobiet, angażując się w indywidualne interwencje, na pierwszym miejscu stawiając szacunek dla osoby poszkodowanej.

Nagrodę otrzymali także Marek Prejzner, pracownik Instytutu Prewencji Przemocy w Warszawie, który od blisko 12 lat czynnie uczestniczy w budowaniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. pracując ze sprawcami, oraz Krystian Legierski, obecnie radny, działacz na rzecz obrony praw mniejszości i prawnik pracujący m.in. dla Stowarzyszenia Lambda.

Wyróżniono też Grzegorza Obłękowskiego, wiceprezydenta Żyrardowa, który jednym z priorytetów uczynił walkę z przemocą w rodzinie; wielokrotnie służył poszkodowanym skuteczną pomocą, niestrudzenie szukając rozwiązań umożliwiających im powrót do normalnego życia. Nagrodę w kategorii pracodawca dostał Ryszard Kowalski, który wspiera kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej – pracownicom dotkniętym przemocą domową pomaga w zgłaszaniu incydentów na policję oraz wspiera w nawiązaniu kontaktu z psychologiem.

W kategorii osoba prywatna “Białą Wstążkę” otrzymał dr Tomasz Skalski z Uniwersytetu Śląskiego, socjolog, filozof, a także trener rozwoju osobistego i zawodowego, który walczy o partnerskie traktowanie kobiet i ich prawo do stanowienia o sobie.

Wyróżniono także – w kategorii media – program „UWAGA! TVN” – za podejmowanie trudnych tematów, również tych związanych z przemocą wobec kobiet.

Kapituła Konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu wyróżnienia specjalnego ambasadorowi USA w Polsce w latach 2009-2012 Lee A. Feinsteinowi- za wrażliwość i otwarcie na temat przemocy wobec kobiet.

Pomysłodawcami Konkursu “Białej Wstążki” są policjanci Kazimierz Walijewski i Tomasz Pietrzak.

Dzień Białej Wstążki – przypadający w czasie 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet – ustanowiono na pamiątkę “masakry w Montrealu”, kiedy to 6 grudnia 1989 r. w budynku politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 osób, ponieważ – jak tłumaczył – kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. W 1991 r. w Kanadzie, w ciągu sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcami przemocy wobec kobiet i będą reagować, widząc przemoc.

Źródło: http://rownetraktowanie.gov.pl/aktualnosci/skonczyla-sie-kampania-16-dni-przeciwko-przemocy-wobec-kobiet

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)