Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Kobieta wicepremierem

Redaktor admin on 20 Listopad, 2013 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Premier Donald Tusk podjął decyzję o rekonstrukcji rządu. Nowy skład Rady Ministrów został przedstawiony podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 listopada br. W wyniku zmian powstanie nowe Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zarządzane przez Elżbietę Bieńkowską, która została również wicepremierem. Ponadto kobiety obejmą także stanowisko Ministra Edukacji Narodowej – zostanie nim  Joanna Kluzik-Rostkowska, oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki – Lena Kolarska-Bobińska. Obie zastąpią odpowiednio Krystynę Szumilas i Barbarę Kudrycką.

Elżbieta Bieńkowska wicepremier, Minister Infrastruktury i Rozwoju – ma 49 lat, jest absolwentką filologii orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także Krajową Szkołę Administracji Publicznej oraz podyplomowe studia MBA Szkoły Głównej Handlowej. Przez całą karierę zawodową związana z wdrażaniem funduszy europejskich. W latach 1999-2007 była dyrektorem Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
W 1999 pełniła funkcję pełnomocnika wojewody katowickiego ds. strategii rozwoju województwa. Wcześniej pracowała w Wydziale Gospodarki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie uczestniczyła m.in. w pracach nad kontraktem regionalnym dla województwa. W latach 2007-2013 minister rozwoju regionalnego. Ekspert w projektach międzynarodowych, wykładowca i autorka publikacji.

Podczas konferencji powiedziała, że- Przed nami ogromny wysiłek i wyzwanie związane z nowym unijnym budżetem na lata 2014-20. Chcemy, aby w roku 2020 Polska była krajem konkurencyjnym na mapie Europy i świata, nie z powodu taniej siły roboczej, tylko z powodu tego, co się rodzi w naszych głowach i jak cenne to będzie. Jej zdaniem, by to osiągnąć, trzeba zrobić jeszcze jeden ogromny krok infrastrukturalny i modernizacyjny. Podkreśliła, że na politykę spójności Polska ma ponad 80 mld euro, czyli znacznie powyżej 300 mld zł. Tę kwotę musimy dobrze wydać – oświadczyła pani wicepremier.

Joanna Kluzik-Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej - ma 50 lat, była minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W czerwcu 2011 r. podjęła współpracę z Platformą Obywatelską. W wyborach parlamentarnych została liderem listy PO do Sejmu w okręgu rybnickim, skąd uzyskała poselski mandat. Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że ma zamiar kontynuować przygotowanie szkół do przyjęcia 6-latków, będzie też chciała umożliwić dostęp do tańszych podręczników i sprawić, by młode pokolenie było przygotowane do wejścia na rynek pracy. Poinformowała, że będzie też chciała podnieść kwestię cen podręczników, choć “wiele się w tej sprawie wydarzyło”. – Ciągle uważam, że podręczniki są zbyt drogie. Jest to zbyt duże obciążenie dla bardzo wielu polskich rodzin – zauważyła.

Lena Kolarska-Bobińska – Minister Szkolnictwa Wyższego i Nauki - ma 66 lat, jest socjologiem i profesorem. Była wieloletnim pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, a także dyrektorem Instytutu Spraw Publicznych. Jest posłanką do Parlamentu Europejskiego. W 2011 nominowana została do nagrody MEP Awards dla najbardziej pracowitych posłów Parlamentu Europejskiego w kategorii “Energia”. – Nauka jest wygraną budżetu europejskiego – ze względu na środki. Musimy teraz zacząć wydawać efektywnie i skutecznie te pieniądze, wspólnie ze środowiskami naukowymi. Wywodzę się ze środowiska naukowego, właściwie nie mam poczucia, żebym z niego wyszła, a teraz będę jeszcze ściślej współpracowała tam w nowej roli – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Źródło: tvn24.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)