Obecnie
Mieszkam w podpoznańskich Koziegłowach. Od listopada 2007 jestem posłem na Sejm RP. Startowałam z listy PO w okręgu 39, uzyskując ponad 17 tys. głosów. Zasiadam w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży (w tym w podkomisji stałej ds. Nauki i Szkolnictwa Wyższego), oraz w Komisji Zdrowia. Pracuję też w niewielkiej nadzwyczajnej podkomisji ds. ustaw bioetycznych i in vitro, która wiosną 2010 została powołana z dwóch komisji sejmowych – Komisji Zdrowia, oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Po dwóch latach intensywnej pracy w komisjach i podkomisjach sejmowych, a także wewnętrznych zespołach Klubu Parlamentarnego PO (m.in. zespół Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ds. ustaw bioetycznych), założyłam Parlamentarny Zespół „Rodzina 2030”, któremu przewodniczę. Zespół monitoruje ustawy istotne z perspektywy polityki rodzinnej, sam też organizuje, przy współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka, organizacjami pozarządowymi i zespołem ekspertów – doradców Premiera – konferencje i seminaria robocze. Od sierpnia 2010 zasiadam również w zespole rządowo-parlamentarnym, który monitoruje prace ustawowe rządu i klubu parlamentarnego PO w ostatnim roku kadencji. Zespołowi przewodniczą Michał Boni i Rafał Grupiński.
Trochę historii
Urodziłam się w 1969 roku. Od dzieciństwa byłam zaangażowana społecznie, uczestnicząc w zuchowych, a potem harcerskich lub całkiem „cywilnych” inicjatywach. Zawsze działałam na styku dyscyplin. Jako studentka studiowałam na dwóch uniwersytetach, w Gdańsku i w Poznaniu, oraz na kilku kierunkach (biologia, psychologia, socjologia, etnologia, historia). Miałam indywidualny tok nauczania i indywidualny program studiów. Ostatecznie magisterium i doktorat obroniłam na Wydziale Biologii UAM, specjalizując się w biologii człowieka. W tzw. międzyczasie skończyłam studia podyplomowe z zakresu Public Relations i przez ponad rok pracowałam w dziale PR prowadząc centrum prasowe w dużej firmie. W ramach tej pracy redagowałam zakładowy biuletyn, organizowałam konferencje prasowe dla firm i przygotowywałam programy pobytowe dla dziennikarzy zagranicznych.
Po obronie doktoratu, w 1998 roku rozpoczęłam pracę jako adiunkt na UAM w Poznaniu. Przez kilka następnych lat, obok prowadzenia wykładów i statutowej pracy naukowej, pisałam programy i podręczniki szkolne, prowadziłam studia podyplomowe, realizowałam projekty badawcze, dydaktyczne, i społeczne, w ramach polskich i międzynarodowych grantów. Kilkakrotnie wyjeżdżałam na krótkie pobyty na uniwersytety w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Do polityki włączyłam się pod koniec lat 90-tych, zasilając szeregi Unii Wolności. Kiedy Donald Tusk odszedł z Unii, tworząc Platformę Obywatelską, oboje z mężem (wówczas sympatykiem SKL) przyłączyliśmy się do tego projektu. W poznańskiej PO prowadziłam Sekretariat Edukacji. Skupiał on specjalistów zawodowo związanych z oświatą i polityką oświatową. Po roku od powołania Sekretariatu, w ramach struktur PO, założyłam środowiskowe Koło Oświatowe, któremu dziś przewodniczy Joanna Ciechanowska-Barnuś.
Między 2002 a 2006 rokiem zwiększyłam swoją aktywność społeczną. Powołano mnie do Rady Programowej Radia Merkury, przez rok byłam prezeską poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Antropologicznego, na uczelni włączono mnie do rektorskiego zespołu ds. kształcenia nauczycieli. W 2005 przeniosłam się z Wydziału Biologii na Wydział Studiów Edukacyjnych i objęłam kierownictwo pracowni Edukacji Ekologicznej.
W listopadzie 2006 roku zostałam wybrana do Rady Powiatu Poznańskiego (ziemskiego). Rok później, w wyborach parlamentarnych w roku 2007 uzyskałam mandat Posła na Sejm RP, otrzymując z Poznania i powiatu poznańskiego ponad 17 tys. głosów. Konsekwencją wyboru był urlop i zawieszenie wszystkich prac na uczelni. Łączenie dotychczasowej aktywności z mandatem posła byłoby niemożliwe.
Rodzina
Moją najbliższą rodzinę tworzą mąż Andrzej i syn Kuba. Prowadzimy zwyczajne rodzinne życie. Kiedy jesteśmy razem, lubimy rozmawiać, czytać, oglądać TV, spacerować (głównie po Internecie), słuchać muzyki. W wakacje uprawiamy agroturystykę. Mąż jest zapalonym wędkarzem i lubi grać na keyboardzie i gitarze. Syn, Kuba, rocznik 2001, jest fascynatem komputerów. Tworzy własne animacje i wymyśla scenariusze bajek i gier. Czyta dużo książek fantasy i przygodowej klasyki. Razem z mężem kibicują KOLEJORZOWI. W domu mamy specjalne zestawy szalików i czapek – dla dużego i małego kibica.
Źródło: http://www.kozlowska-rajewicz.pl