Hanna Suchocka – doktor nauk prawnych. Urodziła się w 1946 roku w Pleszewie. Liceum w Pleszewie ukończyła w 1963 r. Następnie podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które ukończyła w 1968 r. Ukończyła kurs prawa amerykańskiego w Lejdzie zorganizowany przez Uniwersytet Columbia. Odbyła staż naukowy w Instytucie Prawa Publicznego w Heidelbergu. W 1989 roku z ramienia Komitetu Obywatelskiego dostała się do Sejmu. W 1991 roku ponownie została posłanką. W 1992 r. piastowała funkcję Wiceprzewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. W okresie od lipca 1992 do maj 1993 stała na czele Rządu RP – była i jak dotąd jest pierwszą Panią Premier w Polsce.
Rząd Hanny Suchockiej działał od 11 lipca 1992r. do, efektywnie, 18 października 1993r. Był to jeszcze bardzo trudny okres w polskiej transformacji, zarówno w wymiarze politycznym i społecznym jak i gospodarczym. Tylko doświadczony i zdolny polityk, jakim się okazała Pani Premier, mógł utrzymać poparcie tak skomplikowanej koalicji dla ambitnego programu reform w wyjątkowo trudnych czasach. latach 1990 i 1991 miały miejsce duże spadki dochodu narodowego.Wrezultacie w latch 1991-1992. Dramatyczna sytuacja w finansach publicznych. W roku 1993 groził Polsce deficyt budżetu państwa na poziomie 10 % PKB, a w konsekwencji powrót do bardzo wysokiej inflacji. Groziła też utrata około 12 mld $, wtedy dla Polski suma ogromna, przez niespełnienie warunków porozumienia oddłużeniowego z Klubem Paryskim.
W tym dramatyczym momencie, jesienią 1992 r, rząd Hanny Suchockiej przeprowadził przez parlament budżet oznaczający zmniejszenie deficytu o około 5% PKB w ciągu jednego roku. Jedna z przyjętych ustaw okołobudżetowych dotyczyła zmniejszenia podstawy wymiaru dla rent i emerytur aż o 9%. Był to krok tak politycznie odważny, że dzisiaj wręcz nie do pomyślenia.
Oprócz przywrócenia polskiej gospodarce solidnej stabilności finansowej i pchnięcia jej na ścieżkę szybkiego wzrostu, rząd Hanny Suchockiej wprowadził także kilka ważnych reform strukturalnych o znaczeniu długofalowym.
W sumie w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy został wprowadzony w życie tak duży pakiet ważnych reform, że wkład rządu Hanny Suchockiej do polskiej transformacji trzeba uznać za niezwykle ważny.
Jako jedyny reprezentant Polski, uczestniczyła w pracach zespołu d.s. reformy ONZ. Kandydowała też na stanowisko Sekretarza Generalnego Rady Europy. W latach 1997 – 2000 zasiadała na stanowisku Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. W listopadzie 2001 powierzono jej funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej,. którą sprawuje do dzisiaj.
Działa w wielu organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Członkini Międzynarodowego Panteonu Sławnych Kobiet (International Hall of Fame). Otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Oklahoma w USA i międzynarodową nagrodę im. Maxa Schmidtheinego dla osób szczególnie zasłużonych w działalności politycznej i gospodarczej na rzecz liberalnego porządku na świecie.
Pani Premier Hanna Suchocka otrzymała Nagrodę Specjalną, za przywrócenie polskiej gospodarce w okresie transformacji solidnej stabilności finansowej, wprowadzenie Polski na ścieżkę szybkiego wzrostu, przeprowadzenie długofalowych reform strukturalnych oraz za utrzymywanie znakomitych stosunków naszego kraju ze Stolicą Apostolską
Źródło: http://www.pleszew.pl