Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Dzień równości – 8 marzec

Redaktor admin on 9 Marzec, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Dzień 8 marca prawie na całym świecie jest uznawany za Dzień Kobiet. Poseł Adam Szejnfeld, znany ze swojej działalności na rzecz promowania kobiet, zorganizował w tym dniu konferencje, których tematem przewodnim był: „8 marzec a problematyka równości w nowoczesnym społeczeństwie XXI w”. Gościem honorowym spotkań była pani minister Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. W ramach debaty o równości w Pile odbyły się dwa spotkania ze studentami w Pilskiej Wyższej Szkole Zawodowej oraz z mieszkańcami Piły w Biurze Wystaw Artystycznym. Pani Minister zwiedziła także oraz zapoznała się z działalnością Młodzieżowego Domu Kultury w Pile.

Konferencja Prasowa

Minister Agnieszka Kozłowska – Rajewicz podczas konferencji prasowej mówiła, że im bliżej „Dnia Kobiet” tym więcej pytań odnoszących się do kwestii, czy to święto nie jest wykorzystywany, jako jedyny dzień, w którym Polki mogą czuć się docenione. Zdaniem pani minister – w niedługim czasie 8 marzec będzie po prostu świętem równości, podczas, którego podobnie jak my dziś z posłem Adamem Szejnfeldem, Polki i Polacy będą razem obchodzić ten dzień. Podczas rozmowy z dziennikarzami pełnomocnik rządu ds. równego traktowania opowiadała również o swojej pracy, o nierównościach, jakie w dalszym ciągu występują w Polsce, na przykład w płacach kobiet i mężczyzn pracujących na podobnym stanowisku w Polsce. Interesujące jest również to, że nie tylko w sferze gospodarczej, ale również w innych przypadkach spotykamy się z nierównością, na przykład w sporcie.  Do mojego biura wpływa np. bardzo duża liczba skarg od pań posiadających stypendia sportowe, które okazują się znacznie niższe niż kolegów trenujących tą samą dyscyplinę, osiągających podobne rezultaty sportowe, powiedziała minister Kozłowska – Rajewicz. Na konferencji prasowej poseł Adam Szejnfeld poinformował również, o tym że złożył oficjalny wniosek o umieszczenie Marii Skłodowskiej –Curie na polskiej monecie, na pierwszym polskim euro, po wejściu naszego kraju do strefy euro.

Spotkanie ze studentami PWSZ w Pile

Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz po spotkaniu ze studentami stwierdziła, że tęskni za „czynnym” nauczaniem młodych ludzi i dyskusją akademicką. Podczas spotkań została podjęta kwestii nierównego traktowania kobiet w różnych aspektach ich życia. Przeciętna Polka zarabia średnio 75% tego co mężczyzna. Dysproporcja zwiększa się wraz ze wzrostem prestiżu pracy. Różnice pomiędzy pracownikami szeregowymi nie przekraczają co prawda 300 zł, ale zdarzają się przypadki, że kobieta na stanowisku managerskim zarabia o 3 – 4 tys. zł mniej niż mężczyzna na tym samym stanowisku i o tych samych kwalifikacjach, powiedziała pani Minister.

Studenci zauważyli również problem nierównego traktowania ojców, którzy mają duże problemy w uzyskaniu samodzielnej opieki nad dziećmi, ponieważ w polskim systemie sadowym to kobieta jest wyżej stawiana od mężczyzny. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że konieczna jest zmiana mentalna nie tylko w stosunku do roli kobiety w społeczeństwie, ale również roli mężczyzny.

Spotkanie z otwarte z mieszkańcami Piły

Podczas dyskusji z mieszkańcami Piły, która odbyła się w siedzibie BWA, zwrócono uwagę na fakt, że często o pozycji kobiety w społeczeństwie decyduje już samo jej wychowanie. Niestety często, przez przekonanie kobiety w dzieciństwie, że powinna byś skromna, a mężczyzna walczyć, w dorosłym życiu kobiety mają opory, aby walczyć o wysokie stanowisko. Rozmawiano także o konieczności zrównania wieku emerytalnego, który wbrew temu, co sądzi wiele osób jest z korzyścią dla kobiet. Stwierdzono także, że w kwestii postrzegania roli kobiety i mężczyzny w domu czy w pracy jedynie ewolucyjna zmiana nastawienia może przynieść korzystne rezultaty.

Na zakończeniu wszystkich spotkań minister Kozłowska – Rajewicz stwierdziła, że wiele jej działań na rzecz równego traktowania nie przyniosłaby efektu bez pomocy zarówno kobiet jak i mężczyzn. A na największą pomoc zawsze mogła liczyć ze strony posła Adama Szejnfelda.

Pani minister, korzystając z okazji odwiedzenia Piły, zapoznała się z ofertą, jaką dysponuje Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” i była pod olbrzymim wrażeniem szczególnie uzdolnień młodych plastyków.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)