Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

100 dni do IV Kongresu Kobiet

Redaktor admin on 14 Czerwiec, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

100 dni ciężkiej pracy, intensywnych przygotowań, także dni pełnych emocji w związku z dwoma ważnym wydarzeniami: Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej oraz oczekiwaną przez Kongres ratyfikacją przez Polskę Konwencji Rady Europy dotyczącej przemocy wobec kobiet. Te dwie, z pozoru odległe, sprawy mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać.

IV Kongres Kobiet (14-15 września 2012 r.) odbędzie się w tym roku pod hasłem “Aktywność, Przedsiębiorczość, Niezależność”. Zarówno sesje plenarne, jak i panele równoległe oraz warsztaty będą bezpośrednio dotyczyły szeroko rozumianej przedsiębiorczości i aktywności kobiet: w sferze zawodowej (organizacje, firmy), społecznej (szkoły, kultura masowa, reklama), jak i prywatnej, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec kobiet. Jak co roku, uczestniczkami paneli będą kobiety z różnorodnych środowisk z całej Polski, ekspertki w swoich dziedzinach: działaczki organizacji pozarządowych, naukowczynie, właścicielki firm, dziennikarki, kobiety sektora kultury a także sołtyski, wójciny, radne i in.

Tegoroczny, czwarty już Kongres, ma szansę pobić zeszłoroczny rekord frekwencji. Na 100 dni przed wydarzeniem, zarejestrowało się na niego ponad 1000 osób, przy czym od otworzenia rejestracji minęło zaledwie miesiąc. Ramowy program Kongresu dostępny jest na stronie: www.kongreskobiet.pl. Rejestracja: http://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/register/iv_kongres_kobiet/rejestracja

AKTYWNOŚĆ, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ

Na tegorocznym Kongresie Kobiet wyjątkowe miejsce zajmie problematyka przemocy wobec kobiet. W kontekście odwlekania przez polski rząd ratyfikacji Konwencji Rady Europy dotyczącej przemocy wobec kobiet, kluczowe staje się stworzenie szerokiej koalicji, złożonej z organizacji i instytucji popierających dokument. IV Kongres Kobiet, na którym zbiorą się tysiące kobiet z całej Polski, będzie wyjątkową okazją do kontynuowania, rozpoczętej przez Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, szeroko zakrojonej debaty społecznej dotyczącej zapisów Konwencji.

Poprzez główne hasła, towarzyszące IV Kongresowi: aktywność, przedsiębiorczość, niezależność, chcemy podkreślić, że aktywne, przedsiębiorcze, niezależne i świadome swoich praw kobiety, są w stanie przeciwstawić się stosowanej wobec nich przemocy. Dlatego tak silnie podkreślamy, że podpisanie przez Polskę Konwencji Rady Europy jest dla nas priorytetem. Bez ratyfikacji tych przepisów, nie możemy w sposób odpowiedzialny myśleć o skutecznym przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i innych grup społecznych. Sprawmy, by Polska była postrzegana jako kraj, gdzie przestrzega się praw obywatelskich – tłumaczy Dorota Warakomska, rzeczniczka Kongresu Kobiet.

RATYFIKACJA USTAWY DOT. PRZEMOCY A EURO 2012

Zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą zatem znakomitą okazją do wzmocnienia pozytywnego wizerunku Polski, a także promowania obecności kobiet w przestrzeni publicznej, w tym na stadionach:

Wiele kobiet lubi sport, lubi piłkę nożną. Musimy zrobić wszystko, by przekonać władze piłkarskie, składające się w znakomitej większości z mężczyzn, że kobiety mogą być także dobrymi kibickami. Kobiety chcą kibicować, chcą,  razem ze swoimi rodzinami, włączyć się w tradycję kibicowania –  niech mężczyźni nie boją się równości w tej dziedzinie.  Równość na stadionach może być doskonałą okazją do przełamania stereotypów, do pokazania, że w Polsce ceni się równość tłumaczy Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomoczniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Dorota Warakomska dodaje: Sporo kobiet wybiera się na mecze. Mam nadzieję, że właśnie dzięki obecności kobiet, polscy kibice będą zachowywać się inaczej niż podczas rozgrywek ligowych. Agresja, chamstwo, rasizm, to bolączka polskich stadionów. Wierzę, że tym razem będziemy się wspólnie cieszyć pięknym widowiskiem sportowym.

Także prof. Magdalena Środa akcentuje potencjalne zagrożenie przemocą podczas meczy: Bardzo się obawiam o związane ze zdarzającymi się podczas tak dużych imprez międzynarodowych problemy, jak handel ludźmi czy prostytucja. Mam nadzieję, że władze Polski są przygotowane na tego typu zagrożenia. Poza tym, dobrze by było, gdybyśmy świetnie się bawili, a nie wykorzystywali Mistrzostwa do różnych działań politycznych.

Lena Kolarska-Bobińska dodaje: W czasie Euro 2012 zostawmy polityczne urazy na bok, włączmy się we wspólną rodzinną zabawę, zdrowe współzawodnictwo, kibicowanie ulubionym drużynom. Taka aktywność może nas niezwykle wzmocnić, powinniśmy pokazać, że umiemy się zjednoczyć. Wykorzystajmy Euro 2012 do pokazania pozytywnego wizerunku Polski.

CZŁONKINIE KONGRESU KOBIET NA EURO 2012

Członkinie Rady Programowej Kongresu Kobiet będzie można spotkać na meczach Euro 2012. Henryka Bochniarz, Dorota Warakomska i Beata Gessel (inicjatorka koalicji kultury na stadionach, na co dzień działa w Towarzystwie Przyjaciół Legii) będą na meczu otwarcia w Warszawie. Dodatkowo Henryka Bochniarz będzie na wszystkich warszawskich meczach. 10 i 18 czerwca Agnieszka Kozłowska-Rajewicz będzie kibicować na stadionie w Poznaniu, a w pozostałe dni meczowe odwiedzi strefę kibica. Wiele Pań zasiądzie przed telewizorem (m.in. Urszula Dudziak).

Źródło: http://sukcespisanyszminka.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)