Adam Szejnfeld należy do tych polityków, którzy nie odwiedzają tylko mieszkańców wielkomiejskich aglomeracji, dużych miast, czy stolic powiatów. Spotkać go można również w małych wielkopolskich miasteczkach i na wsiach. Dzisiaj, w dniu 24 czerwca, poseł Adam Szejnfeld odwiedził wieś Śniaty, gmina Wielichowo oraz wieś Lubiechowo, gmina Kamieniec w powiece Grodzisk Wielkopolski.
We wsi Śniaty poseł wziął udział w IX edycji „Powitania Lata”, połączonego z przeglądem folklorystycznym w wykonaniu miejscowych dzieci i młodzieży, a we wsi Lubiechowo w festynie z okazji Święta Wsi Lubiechowo, połączonym z oddaniem po remoncie i renowacji zabytkowej pompy strażackiej (sikawki wodnej) będącą własnością miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej od 1906 roku! We wsi Śniaty zwiedzono także miejscowe Muzeum (stąd pochodzi Franciszek Ratajczak, bohater Powstania Wielkopolskiego i pierwsza ofiara zrywu Wielkopolan przeciwko Niemieckim okupantom) oraz przedszkole, znane z tego, że na strychu od lat gniazduje znana kolonia będących pod ścisłą ochroną nietoperzy. Zwiedzono Salę Pamięci oraz zapoznano się z zabezpieczeniami poczynionymi dla ochrony rzadkich nietoperzy. Dlatego przedszkole nazwano „Gacek”.
Pracujące w nim przedszkolanki doskonale zajmują się uczęszczającymi do niego maluchami. Dzieci mają doskonale zorganizowany czas, a panie podczas pracy z nimi łączą zabawę z nauką.
Polska wieś przez ostatnie lata bardzo się zmieniła. Dużo w tym zasługi działań i funduszy związanych z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Jednak same pieniądze to nie wszystko, ważna jest przede wszystkim inicjatywa i zaangażowanie się samych ludzi. Dzięki pracy lokalnych grup działania oraz stowarzyszeń pozarządowych, a także dzięki funduszowi sołeckiemu powołanemu przez Platformę Obywatelską, w wielu miejscowościach w Polsce mieszkańcy aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn. We wsi Śniaty kultywuje się tradycję a we wsi Lubiechowo wraz ze wsparciem finansowym z dotacji wyremontowano ponad stuletnią pompę strażacką. To wspaniale, że ludzie dbają o spuściznę swoich przodków – mówił poseł Adam Szejnfeld.
Szczególną uwagę należy poświęcić kobietom, które nie tylko zajmują się prowadzeniem domów, na co poświęcają większość swojego czasu, ale niejednokrotnie same aktywnie wspierają rozwój wsi i dbają o to, by nie zniknęły tradycje. Organizują festyny i inne wydarzenia kulturalne.
Podczas imprezy w Śniatach zebrani mogli podziwiać występy dzieci, wziąć udział w licznych sportowych konkurencjach czy polecieć paralotnią. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Starostwa Powiatowego, CK Wielichowo, Wsi Śniaty: Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP, Kółka Rolniczego, Przedszkola Gacek oraz Szkoły Podstawowej. Natomiast w Lubiechowie festyn odbył się dzięki współpracy Sołectwa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Ogromny udział w przygotowaniu wydarzenia miały kobiety, które na co dzień związane są z różnymi instytucjami życia publicznego. Koło Gospodyń Wiejskich włącza się w organizację wielu wydarzeń kulturalnych. Panie, które są jego członkiniami, choć na co dzień zajmują się prowadzeniem domów, znajdują czas na pracę w Kole. Włączają się one w organizację występów artystycznych, festynów, czy też obchodów świąt. Niejednokrotnie przygotowują też pyszne posiłki dla zaproszonych gości.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda