Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Szejnfeld na wsi

Redaktor admin on 25 Czerwiec, 2012 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Adam Szejnfeld należy do tych polityków, którzy nie odwiedzają tylko mieszkańców wielkomiejskich aglomeracji, dużych miast, czy stolic powiatów. Spotkać go można również w małych wielkopolskich miasteczkach i na wsiach. Dzisiaj, w dniu 24 czerwca, poseł Adam Szejnfeld odwiedził wieś Śniaty, gmina Wielichowo oraz wieś Lubiechowo, gmina Kamieniec w powiece Grodzisk Wielkopolski.

We wsi Śniaty poseł wziął udział w IX edycji „Powitania Lata”, połączonego z przeglądem folklorystycznym w wykonaniu miejscowych dzieci i młodzieży, a we wsi Lubiechowo w festynie z okazji Święta Wsi Lubiechowo, połączonym z oddaniem po remoncie i renowacji zabytkowej pompy strażackiej (sikawki wodnej) będącą własnością miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej od 1906 roku! We wsi Śniaty zwiedzono także miejscowe Muzeum (stąd pochodzi Franciszek Ratajczak, bohater Powstania Wielkopolskiego i pierwsza ofiara zrywu Wielkopolan przeciwko Niemieckim okupantom) oraz przedszkole, znane z tego, że na strychu od lat gniazduje znana kolonia będących pod ścisłą ochroną nietoperzy. Zwiedzono Salę Pamięci oraz zapoznano się z zabezpieczeniami poczynionymi dla ochrony rzadkich nietoperzy. Dlatego przedszkole nazwano „Gacek”.

Pracujące w nim przedszkolanki doskonale zajmują się uczęszczającymi do niego maluchami. Dzieci mają doskonale zorganizowany czas, a panie podczas pracy z nimi łączą zabawę z nauką.

Polska wieś przez ostatnie lata bardzo się zmieniła. Dużo w tym zasługi działań i funduszy związanych z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Jednak same pieniądze to nie wszystko, ważna jest przede wszystkim inicjatywa i zaangażowanie się samych ludzi. Dzięki pracy lokalnych grup działania oraz stowarzyszeń pozarządowych, a także dzięki funduszowi sołeckiemu powołanemu przez Platformę Obywatelską, w wielu miejscowościach w Polsce mieszkańcy aktywnie działają na rzecz swoich małych ojczyzn. We wsi Śniaty kultywuje się tradycję a we wsi Lubiechowo wraz ze wsparciem finansowym z dotacji wyremontowano ponad stuletnią pompę strażacką. To wspaniale, że ludzie dbają o spuściznę swoich przodków – mówił poseł Adam Szejnfeld.

Szczególną uwagę należy poświęcić kobietom, które nie tylko zajmują się prowadzeniem domów, na co poświęcają większość swojego czasu, ale niejednokrotnie same aktywnie wspierają rozwój wsi i dbają o to, by nie zniknęły tradycje. Organizują festyny i inne wydarzenia kulturalne.

Podczas imprezy w Śniatach zebrani mogli podziwiać występy dzieci, wziąć udział w licznych sportowych konkurencjach czy polecieć paralotnią. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Starostwa Powiatowego, CK Wielichowo, Wsi Śniaty: Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP, Kółka Rolniczego, Przedszkola Gacek oraz Szkoły Podstawowej. Natomiast w Lubiechowie festyn odbył się dzięki współpracy Sołectwa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ogromny udział w przygotowaniu wydarzenia miały kobiety, które na co dzień związane są z różnymi instytucjami życia publicznego. Koło Gospodyń Wiejskich włącza się w organizację wielu wydarzeń kulturalnych. Panie, które są jego członkiniami, choć na co dzień zajmują się prowadzeniem domów, znajdują czas na pracę w Kole. Włączają się one w organizację występów artystycznych, festynów, czy też obchodów świąt. Niejednokrotnie przygotowują też pyszne posiłki dla zaproszonych gości.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)