W naszym kraju co godzinę na nowotwór zapada 12 osób. Duża część z chorych poddawana jest chemioterapii, która ma bardzo silne działanie na cały organizm. Jej skutkiem jest, między innymi, utrata włosów. Ma to nierozłączny wpływ na stan psychiczny pacjenta i jego samopoczucie.
Jednak wszyscy chorzy mają realny wpływ na to, z jakim nastawieniem spędzą sześć do dwunastu miesięcy chemioterapii. Zwykle właśnie tyle trwa leczenie.
Już od kliku lat październik jest miesiącem walki z rakiem W Polsce, każdego roku na jeden z rodzajów nowotworów zapada około 130 tys osób. Prognozy wskazują, że za 10 lat liczba zachorowań może wzrosnąć nawet do 160 tys. W tym na raka piersi zapada 10 tys., co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 000 kobiet
Dane z Wielkiej Brytanii mówią, że rośnie liczba osób chorych na inny rodzaj nowotworu, jakim jest Chłoniak. Dotyczy on młodszych pacjentów. U młodzieży w wieku 13-19 lat chłoniaki stanowią około 25 proc. wszystkich nowotworów. W okresie ostatnich 20 lat nastąpiło podwojenie liczby nowych rozpoznań chłoniaka w grupie wiekowej 20-24 lat. Powyższe dane są przerażające. Aby leczenie mogło przynosić coraz lepsze rezultaty, należy dbać o profilaktykę. Badania powinny być profesjonalne i systematyczne.
Szymon Galikowski
asystent posła Adama Szejnfelda