Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Dieta w walce ze stresem

Redaktor admin on 3 Listopad, 2012 dostępny w Po godzinach. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W obecnych czasach często jesteśmy narażone na nadmiar stresu. Staramy się być idealnymi matkami, perfekcyjnymi paniami domu czy doskonałymi pracownicami. Dodatkowo staramy się wyglądać nieskazitelnie.  Jednak  nie zawsze wszystko przebiega tak, jakbyśmy tego chciały, a w życiu zdarzają się różne sytuacje wywołujące u nas stres. Umiejętne radzenie sobie z nimi jest gwarancją zachowania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia, gdyż stres leży u podstawy wielu chorób.  Zbyt długie narażenie na stres powoduje drażliwość i gniew, może powodować zaburzenia układu pokarmowego i wielu innych. Ponadto nadmiernie podnosi stężenie cukru we krwi oraz obciąża działanie układu hormonalnego i zdecydowanie niekorzystnie wpływa na utrzymanie stałej masy ciała.

Co możesz zrobić?

Powinnaś nauczyć się reagować w bardziej świadomy sposób.  Oprócz stosowania różnych znanych nam technik relaksacyjnych i uprawiania sportu, możesz przede wszystkim zadbać o właściwy sposób odżywiania. Dobór odpowiednich produktów żywieniowych może w znacznym stopniu pomóc naszemu organizmowi radzić sobie ze stresem.

Antystresowe menu

Niektóre produkty spożywcze wyjątkowo korzystnie wpływają na zdolności obronne naszego organizmu. Wszystkie produkty mające dobroczynny wpływ na pracę wątroby, będą wpływały korzystnie na zdolność radzenia sobie ze stresem oraz nasz nastrój.  Do takich produktów zaliczyć możemy między innymi marchew, sałatę, szpinak, buraki. Zawierają one witaminę C i kwas foliowy, które korzystnie wpływają właśnie na wątrobę. Zielone szparagi z kolei zawierają duże ilości glutationu – enzymu o właściwościach przeciwutleniających, który usprawnia jej działanie. Korzystnie oddziaływać będą również ogórki, które posiadają zdolność oczyszczania jelit i wątroby oraz usprawniają trawienie.

Ponadto musimy zadbać, aby w naszej codziennej diecie nie zabrakło produktów zawierających magnez. Bardzo często brakuje go w naszym organizmie, gdy w krwioobiegu krąży nadmiar hormonów stresu. Znajdziemy go na pewno w kiełkach, zielonych warzywach oraz pełnych ziarnach, a także w migdałach, które możemy zjeść np. jako przekąskę.

Potas oraz witaminy z grupy B to nasi sprzymierzeńcy, udowodniono naukowo  że stężenie tych składników pokarmowych maleje w okresach stresu.  Najlepszym ich źródłem są : płatki owsiane, brązowy ryż, nasiona roślin strączkowych, kasza gryczana, orzechy, nasiona słonecznika i sezamu,  warzywa liściaste, i owoce jak np. banany, awokado. Tak więc zawsze na kolację możemy przygotować jakąś pyszną sałatkę, która będzie i lekkostrawna i pełna tych cennych składników. Możemy również zacząć dzień od owsianki, która oprócz tego, że zapewni nam dłuższe uczucie sytości, to jeszcze korzystnie wpłynie na naszą cerę.

Nie zapomnijmy również o produktach zawierających przeciwutleniacze, które przeciwdziałają szkodliwym skutkom działania wolnych rodników, a także pomagają w przemianie tryptofanu w serotoninę, poprawiając nasz nastrój. Do tej grupy możemy zaliczyć na pewno takie produkty jak kapustę, owoce jagodowe takie jak maliny, truskawki, jeżyny, borówki, jagody oraz zieloną herbatę.

Jako ostatni element, ale nie mniej ważny wymienię kwasy tłuszczowe. Najważniejszym kwasem tłuszczowym występującym w naszym mózgu jest  kwas DHA. Razem z kwasem EPA są pochodnymi kwasów omega-3, które zawarte są w tłustych rybach morskich. Odpowiednia ilość kwasów omega-3 i DHA w diecie może między innymi: regulować nastrój, zmniejszać agresję w stanach stresowych, istotnie wpływać na funkcje intelektualne człowieka. Kwasy omega-3 zawarte są przede wszystkim w tłustych rybach morskich (tuńczyk, makrela, łosoś norweski), a kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w produktach pochodzenia roślinnego (orzechy, oliwa z oliwek, nasiona słonecznika, awokado).

Plan działania

Dobrze będzie jeżeli każda z nas postara się, aby w codziennej diecie nie zabrakło „antystresowych” produktów, wpłynie to z pewnością pozytywnie na nasz nastrój, zdrowie oraz wygląd. Istotne jest, aby spożywać wszystkie produkty spożywcze z umiarem i o w miarę stałych porach.  Ponadto każda z nas powinna postarać się znaleźć dobrą dla siebie formę radzenia sobie ze stresem czy to po przez aktywność ruchową czy inne formy relaksu. Ważne jest aby nie pozostawać bezczynną, bo w końcu przecież każda z nas chce cieszyć się długim i spokojnym życiem.

Karolina Bogdziewicz

http://www.perfectslim.com.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)