Dlaczego Biała Wstążka?
Biała Wstążka to znak protestu mężczyzn przeciw przemocy wobec kobiet.
Nosząc ją zobowiązujesz się, że:
▪ nigdy nie będziesz sprawcą przemocy wobec kobiet
▪ będziesz reagował widząc przemoc wobec kobiet.
Kampania Białej Wstążki to największa na świecie międzynarodowa kampania, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych.
Czy wiesz, że:
- 2 na 5 badanych kobiet zostały zgwałcone lub padły ofiarą innych form przemocy seksualnej. To może spotkać najbliższą Ci osobę: Twoją Dziewczynę, Żonę, Matkę lub Córkę!
- Ponad 90% ofiar przemocy w tym przemocy seksualnej to kobiety. W Polsce dochodzi do ujawnienia jedynie około 8% przestępstw seksualnych. Ponad 90% sprawców pozostaje bezkarnych. Kobiety potrzebują Twojego wsparcia!
- Rośnie liczba kobiet zabitych na tle przemocy domowej. Zabójstwa na tym tle to około 33% wszystkich zabójstw w Polsce. Od Twojej reakcji na to, co się dzieje w domu obok, może zależeć życie!
- Szacuje się, że molestowania seksualnego w miejscu pracy doświadcza około 40% kobiet.
Nie zwyciężymy z przemocą wobec kobiet bez Twojego udziału!
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – kończy coroczną międzynarodową kampanię 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć. Każda przemoc wobec kobiet to łamanie podstawowych praw człowieka.
PRZYŁĄCZ SIĘ! DZIAŁAJ – PRZECIW PRZEMOCY!
Co możesz zrobić?
Jeżeli:
- widzisz, że kobieta jest napastowana przez mężczyznę (fizycznie lub słowami) na ulicy, w miejscu pracy, w klubie lub na imprezie
- słyszysz krzyki i awantury „za ścianą”
- widzisz u Twojej koleżanki z pracy, sąsiadki lub znajomej ślady przemocy albo podejrzewasz, że może doświadczać przemocy fizycznej lub psychicznej
Zareaguj!
- Zawiadom policję!
- Przekaż kobiecie, która doświadcza przemocy numery telefonów „Niebieskiej Linii” lub innych organizacji udzielających pomocy ofiarom przemocy. Powiedz jej, że może na Ciebie liczyć!
- Zwróć uwagę mężczyźnie, który w Twojej obecności zachowuje się niewłaściwie wobec kobiety. Pokaż, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet!
- Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów. One często prowadzą do przemocy fizycznej.
- Rozmawiaj z mężczyznami na temat przemocy wobec kobiet. Podziel się informacjami z tej ulotki z mężczyznami w pracy, w kręgu znajomych, w rodzinie, w kościele.
- Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy.
- Wspieraj organizacje działające na rzecz walki z przemocą wobec kobiet.
Twoja reakcja może uratować zdrowie i życie kobiety
Policja: tel.997 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: www.niebieskalinia.pl, tel. 22 824 25 01
Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
www.niebieskalinia.org, infolinia 801 120 002
MĘŻCZYŹNI PRZECIW PRZEMOCY!!!
Klub Parlamentarny PO RP
Elżbieta Radziszewska i Elżbieta Achinger