Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Wymiana dobrych praktyk w zakresie równości płci – sposoby walki z przemocą wobec kobiet

Redaktor admin on 19 Kwiecień, 2013 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W dniach 16-17 kwietnia 2013 r. Komisja Europejska zorganizowała wymianę dobrych praktyk w zakresie równości, między następującymi krajami: Belgią, Cyprem, Czechami, Niemcami, Estonią, Grecją, Francją, Chorwacją, Łotwą, Norwegią, Polską, Rumunią, Serbią, Szwecją, Słowacją, Hiszpanią i Irlandią.

Dobre praktyki w Hiszpanii

W trakcie spotkania Komisji Europejskiej w sprawie wymiany dobrych praktyk w zwalczaniu przemocy wobec kobiet Hiszpania przedstawiła swoje doświadczenia w pracy z ofiarami, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych:

  1. 24-godzinny telefon zaufania (016) – Od 2007 pracowniczki Hiszpańskiego ogólnokrajowego telefonu zaufania odbierają średnio 8 połączeń na godzinę i 182 na dobę. 75% osób, które dzwonią to ofiary. Numer został przystosowany do potrzeb wszystkich osób dzwoniących – w tym niesłyszących, mających problem z mówieniem, bądź nie mówiącymi po Hiszpańsku (23% dzwoniących). Wszystkie pracowniczki linii są przeszkolone do specjalistycznej pomocy ofiarom.
  2. Aplikacja telefoniczna ATENPRO – Ofiary przemocy domowej, które zgłoszą się do odpowiednich służb, dostają telefon komórkowy, bądź aplikację na swój telefon, która umożliwia im bardzo szybki kontakt z centrum wsparcia ofiar. Ofiary mogą się kontaktować z centrum z wszelkim potrzebami od pomocy psychologicznej przez potrzebę pomocy policyjnej bądź medycznej. 40% ofiar pozostaje w systemie ponad 600 dni.
  3. Nadzór elektroniczny i elektroniczna ochrona ofiary – Obecnie w Hiszpanii 1800 sprawców przemocy domowej i ofiar wyposażanych jest w elektroniczny system kontroli odległości. Jeśli odległość między ofiarą i sprawcą spadnie poniżej tej sprecyzowanej w nakazie ochrony, sprawca jest o tym automatycznie powiadamiany i wysyłany jest również sygnał do centrum monitorującego. Jeśli się on nie wycofa, centrum monitorujące natychmiast zawiadamia policję.

Dobre praktyki w Irlandii

W trakcie Spotkania Komisji Europejskiej w sprawie wymiany dobrych praktyk w zwalczaniu przemocy wobec kobiet Irlandia przedstawiła swoje doświadczenia w pracy bezpośrednio ze sprawcami.

Obecnie w Irlandii istnieje 12 programów które są wspólnie prowadzone przez organizacje pozarządowe i Służby Probacyjne. Wszystkie te programy mają na celu pomóc mężczyznom, którzy są sprawcami przemocy w rodzinie, przestać zachowywać się przemocowo.

Programy te:

- Uczą ich jak odnosić się do partnerek z szacunkiem i bez wyższości;
- pokazują alternatywne do przemocy sposoby rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie ze złością;
- pozwalają chronić ich partnerki przed przemocowymi zachowaniami w przyszłości.

Głównymi celami programów są:

- Zminimalizowanie agresywnych i kontrolujących zachowań mężczyzn-sprawców wobec obecnej/przyszłej partnerki i dzieci;

- poprawa bezpieczeństwa kobiet i dzieci;
- nawiązanie partnerskich relacji z organizacjami świadczącymi usługi dla kobiet (np. ośrodkami dla kobiet będących ofiarami przemocy, centrami kryzysowymi dla ofiar gwałtów);
- zebranie danych ;
- zapewnienie skutecznej, osadzonej w lokalnej społeczności, alternatywy dla więzienia.

Każdy z programów ma co najwyżej 12 uczestników, z których każdy stosował przemoc wobec obecnej bądź byłej partnerki. Uczestnicy mogą zgłosić się sami bądź są zgłaszani przez odpowiednie służby. Wedle najnowszych statystyk, w Irlandii na programy probacyjne skierowano 373 mężczyzn i uznano, że 283 z nich jest już gotowych do rozpoczęcia pracy. Dane pokazują, że 65% uczestników kończy program.

Pliki do pobrania

Wymiana dobrych praktyk w zakresie równości płci – Hiszpania

Wymiana dobrych praktyk w zakresie równości płci – Irlandia

źródło rownetraktowanie.gov.pl/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)