Dziennik Gazeta Prawna (DGP) opracował Europejski Indeks Feminizacji. Zostało policzone ile kobiet jest w rządzie, parlamencie, we władzach wojewódzkich i wśród menedżerów. Jak się okazało pod tym względem w UE Polska znalazła się na wysokim 6 miejscu. Na pierwszych miejscach są skraje skandynawskie – Dania i Szwecja, stawkę zaś zamykają Grecja i Cypr.
Opracowany przez DGP indeks to średnia z pięciu wartości – chodzi o odsetek kobiet w tzw. strefie VIP, na którą składają się szefowie państw, rządów, parlamentów i banków centralnych, a także w rządach (bez premierów), parlamentach, samorządach i zarządach firm. Po podliczeniu okazało się, że Polska, która znalazła się na 6 miejscu, wyprzedzając choćby słynącą z postępowych koncepcji Finlandię, a także Austrię, Belgię i Francję.
Jak zaznaczył autor artykułu Michał Potocki zasadniczo pod względem feminizacji życia publicznego Polsce bliżej do Europy Zachodniej i Północnej niż innych państw postsocjalistycznych.
Kobiety we władzach:
- wojewodowie – 3 miejsce w Unii - w Polsce 37% wojewodów to kobiety. Średnia unijna to 13,8% ( najlepsze są Dania – 57,5% oraz Szwecja 40%)
- stanowiska kierownicze w spółkach – 4 miejsce w Unii - w Polsce na stanowiskach menedżerskich pracuje 39% kobiet
- rząd – 16 miejsce w Unii - 5 % poniżej średniej unijnej, czyli 21,1 proc. Na pierwszym miejscu jest Szwecja 56,5 %
- parlament - 18 miejsce w Unii – 21,8 % posłów i senatorów to kobiety. Średnia unijna wynosi 25,6%.
Więcej informacji na temat opracowania można odnaleźć we wtorkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej z dnia 24 września 2013 nr 185 (3575) w artykule “Kraj instytucjonalnie sfeminizowany”.