Alice Munro, kanadyjska pisarka, została tegoroczna laureatką literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia nagrodziła autorkę znaną głównie z krótkiej formy i opowiadań, uważaną za jedną z najwybitniejszych na świecie. Autorka przez krytyków nazywana jest „kanadyjskim Czechowem”. Munro jest 13. kobietą w historii, która została uhonorowana literackim Noblem.
Ogłaszając wybór Kanadyjki, sekretarz Szwedzkiej Akademii Peter Englund zapowiedział najpierw, że nagroda trafi w tym roku do kobiety. Spotkało się to z wielkim entuzjazmem wśród zebranych dziennikarzy. Englund powiedział, że – To Nobel dla mistrzyni krótkiej formy. Ponadto dodał, że Munro potrafi fantastycznie przedstawić ludzi. Kilka godzin po ogłoszeniu wyróżnienia z Munro udało się porozmawiać kanadyjskiej telewizji CBC: – Wiecie, zawsze byłam poruszona tym, co się wydarzało. Jak byłam wydawana, byłam poruszona, nadal jestem, w pewnym sensie – powiedziała noblistka. – To wygląda po prostu niemożliwie. To tak piękna rzecz, że nie mogę tego określić. To więcej, niż mogę powiedzieć – dodała.
Munro urodziła się w 1931 roku w Wingham, w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej matka była nauczycielką, a ojciec farmerem. Studiowała dziennikarstwo i literaturę, ale rzuciła studia, gdy wyszła za mąż w 1951 roku. Wraz z mężem osiedlili się w miasteczku Victoria w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie otworzyli księgarnię. Zaczęła pisać już jako nastolatka. Początkowo publikowała głównie w Kanadzie, a międzynarodowe uznanie zaczęła zdobywać na początku lat 70., gdy jej opowiadania ukazały się w magazynie “New Yorker”. Tematem jej twórczości są przede wszystkim zmagania z życiem, miłością i przeciwnościami, jakie toczą kobiety w małym miasteczku w Kanadzie.
Jej książki przetłumaczono na ponad 20 języków, w tym również na polski.26 września w Polsce ukazała się jej książka “Przyjaciółka z młodości”, a na 16 października planowana jest kolejna – “Dziewczęta i kobiety”. Na polski przełożono również m.in.: “Taniec szczęśliwych cieni”, “Kocha, lubi, szanuje…”, “Uciekinierka”, “Widok z Castle Rock”, “Zbyt wiele szczęścia” i “Drogie życie”.
Munro jest m.in. laureatką Nagrody Bookera za całokształt twórczości. Dwukrotnie dostała także najważniejszą nagrodę w Kanadzie – Giller Prize. Amerykańska pisarka Cynthia Ozick nazwała ją
W tym roku wśród faworytów wymieniani byli m.in. Philip Roth, Joyce Carol Oates czy Haruki Murakami.
źródło: tvn24.pl