Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który przyjął we wtorek rząd, umożliwi wprowadzenie darmowego podręcznika dla polskich uczniów już od 1 września dla pierwszoklasistów, a w kolejnych latach dla następnych klas.
Jest gotowa i już trafiła do konsultacji społecznych pierwsza część podręcznika „Nasz Elementarz”, który pierwszoklasiści otrzymają za darmo 1 września b.r. Poinformowała o tym na czwartkowej konferencji minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Konsultacje potrwają dwa tygodnie i może w nich wziąć udział każdy, kto prześle swoją opinię do MEN. Pierwszą część podręcznika można również obejrzeć na stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl
Wprowadzenie darmowego podręcznika umożliwił przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o oświacie. „Przyjęliśmy rozstrzygnięcia, które umożliwią nam wprowadzenie idei darmowego podręcznika” – mówił premier na konferencji po zakończeniu posiedzenia rządu. Donald Tusk dodał, że rząd wprowadza darmowy podręcznik z myślą o rodzicach, którzy „ponoszą ciężar /…/ przesadnych wydatków na szkolne wyprawki dla swoich dzieci”.
Podręczniki mają być wieloletnie, mają być własnością szkoły i finansowane z budżetu centralnego. Szkoła będzie wypożyczać podręcznik uczniom i otrzymają go wszyscy pierwszoklasiści już 1 września b.r. „Kiedy przyprowadzicie swoje dzieci 1 września do szkoły, to nie będziecie ponosić żadnych kosztów zarówno podręcznika do edukacji czysto szkolnej, jak i podręcznika do języka obcego, jak i ewentualnych zeszytów ćwiczeń, czy dodatkowych materiałów edukacyjnych” – mówiła obecna także na konferencji minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Dodała, że we wrześniu 2015 roku takie podręczniki otrzymają dzieci klas I, II i IV „bo to jest początek drugiego etapu nauczania i dla I klasy gimnazjum, w 2016 roku będzie to dotyczyło klasy I, II, III, IV, V, I i II klasy gimnazjum, a w 2017 roku tym nowym sposobem gospodarowania podręcznikami zostaną objęte wszystkie dzieci szkół podstawowych i gimnazjów”.
Średnie wydatki rodziców na podręczniki szkolne w przeliczeniu na jedno dziecko
Rok kwota [zł] Zmiana w stosunku do roku poprzedniego [%]
2007 260
2008 259 -0,4
2009 290 12,0
2010 b/d
2011 364 25,5*
2012 369 1,4
2013 382 3,5
* w stosunku do roku 2009
źródło: www.platforma.org/