Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Nowe zasady prowadzenia zbiórek publicznych

Redaktor admin on 18 Lipiec, 2014 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. www.freedigitalphotos.net

Wchodzi w życie ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Ustawa liberalizuje zasady przeprowadzania zbiórek publicznych. Wprowadza rozwiązania ułatwiające organizowanie akcji charytatywnych i zapewniające wszystkim łatwy dostęp do informacji o takich przedsięwzięciach oraz ich efektach.

Zgodnie z ustawą, zbiórką publiczną ma być gromadzenie ofiar w gotówce lub naturze, w miejscu publicznym, a także zbieranie ofiar na cele religijne. Ofiary muszą być zbierane na cel zgodny z prawem i pozostający w sferze zadań publicznych. Według ustawy, uprawnionymi do prowadzenia zbiórek publicznych będą: organizacje zajmujące się działalnością charytatywną i społeczną oraz komitety społeczne do tego powołane.

Zbiórka publiczna nie będzie wymagała pozwolenia. Zamiast tego ustawa wprowadza zasadę zgłoszenia kwesty drogą elektroniczną albo w formie papierowej. Minister administracji i cyfryzacji ma obowiązek zamieścić pełną informację o zbiórce, w tym sprawozdanie o jej wynikach, na portalu administrowanym przez resort.

Podmiot prowadzący zbiórkę publiczną będzie musiał przygotować dwa rodzaje sprawozdań i przekazać je do MAC. Sprawozdanie ze zbiórki określające wysokość i rodzaj zebranych środków lub darów ma być doręczone w ciągu 30 dni od zakończenia zbiórki. Natomiast sprawozdanie ze sposobu rozdysponowania zebranych środków i darów ma być dostarczone w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego w przypadku organizacji lub w ciągu roku od zakończenia zbiórki w przypadku komitetów społecznych.

Akcje charytatywne związane z przekazywaniem datków za pomocą sms-ów oraz wpłat na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będą podlegały ustawowym ograniczeniom i wymagały zgłoszenia. Do zbiorek nie będą także zaliczane tego rodzaju akcje przeprowadzane w szkołach oraz wśród znajomych na terenie prywatnym. Zbiórką publiczną nie będzie też zbieranie ofiar w urzędach publicznych, jeśli będzie ono odbywało się w ramach tzw. zbiórek koleżeńskich. Pieniądze zebrane przez organizacje, które nie dokonały rozliczenia ze zbiorki, będą przekazywane m.in. instytucjom pomocy społecznej.

Sejm uchwalił ustawę 14 marca 2014 r. Prezydent podpisał ustawę 1 kwietnia 2014 r.

Przepisy wchodzą w życie 18 lipca 2014 r.

ISAPDz.U. 2014 poz. 498

źródło: www.sejm.gov.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)