Zjawisko obrzezania kobiet jest poważnym naruszeniem praw człowieka. Z psychicznymi i fizycznymi konsekwencjami tych praktyk żyją miliony kobiet na całym świecie, w tym również mieszkanki Europy (ok. 500 tys.), które do Unii Europejskiej trafiły z krajów ościennych. 6 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. Parlament Europejski (PE), który od zawsze walczył z przemocą wobec kobiet, tym tematem zajmie się podczas wtorkowego posiedzenia w Strasburgu, tj. 10 lutego 2015 r.
Sytuacja na świecie
Obrzezanie kobiet to celowe, niemotywowane medycznymi zaleceniam okaleczanie żeńskich organów płciowych. W większości przypadków dochodzi do niego u dziewcząt nie starszych niż 15 lat. Jak dowiodły badania, praktyka ta nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, a motywowana jest zwykle przesłankami religijnymi, kulturalnymi lub społecznymi.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że liczba poszkodowanych dziewcząt i kobiet na całym świecie sięga 140 milionów. Ofiarami procederu padają zwykle mieszkanki Afryki i państw Środkowego Wschodu.
Według parlamentarnej rezolucji z 2012 r., przynajmniej pół miliona kobiet zamieszkujących Unię Europejską (imigrantki), przeszło w młodości zabieg obrzezania, kolejne 180 tysięcy, mieszkających w krajach, w których przeprowadzane są te praktyki, jest nim bezpośrednio zagrożona.
Parlament mówi “nie”
Parlament Europejski od lat walczy z wszelkimi przejawami przemocy wobec kobiet. Eurodeputowani przyjęli w ostatnich latach kilka rezolucji dotyczących FGM, wzywających Komisję Europejską i państwa członkowskie do podjęcia zdecydowanych działań w tej kwestii.
10 lutego, posłowie wraz z reprezentantami Komisji Europejskiej przedyskutują podjęte do tej pory środki w Unii Europejskiej, finansowanie pomocy poszkodowanym kobietom, ochronę azylantów oraz środki walki z przemocą wobec kobiet.
Debata będzie można obejrzeć na żywo o godz. 15.00 pod poniższym linkiem:
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/video?date=10-02-2015
źródło: www.europarl.europa.eu