Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

PE głośno przeciwko okaleczaniu kobiet

Redaktor admin on 10 Luty, 2015 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Zjawisko obrzezania kobiet jest poważnym naruszeniem praw człowieka. Z psychicznymi i fizycznymi konsekwencjami tych praktyk żyją miliony kobiet na całym świecie, w tym również mieszkanki Europy (ok. 500 tys.), które do Unii Europejskiej trafiły z krajów ościennych. 6 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych. Parlament Europejski (PE), który od zawsze walczył z przemocą wobec kobiet, tym tematem zajmie się podczas wtorkowego posiedzenia w Strasburgu, tj. 10 lutego 2015 r.

Sytuacja na świecie

Obrzezanie kobiet to celowe, niemotywowane medycznymi zaleceniam okaleczanie żeńskich organów płciowych. W większości przypadków dochodzi do niego u dziewcząt nie starszych niż 15 lat. Jak dowiodły badania, praktyka ta nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, a motywowana jest zwykle przesłankami religijnymi, kulturalnymi lub społecznymi.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że liczba poszkodowanych dziewcząt i kobiet na całym świecie sięga 140 milionów. Ofiarami procederu padają zwykle mieszkanki Afryki i państw Środkowego Wschodu.

Według parlamentarnej rezolucji z 2012 r., przynajmniej pół miliona kobiet zamieszkujących Unię Europejską (imigrantki), przeszło w młodości zabieg obrzezania, kolejne 180 tysięcy, mieszkających w krajach, w których przeprowadzane są te praktyki, jest nim bezpośrednio zagrożona.

Parlament mówi “nie”

Parlament Europejski od lat walczy z wszelkimi przejawami przemocy wobec kobiet. Eurodeputowani przyjęli w ostatnich latach kilka rezolucji dotyczących FGM, wzywających Komisję Europejską i państwa członkowskie do podjęcia zdecydowanych działań w tej kwestii.

10 lutego, posłowie wraz z reprezentantami Komisji Europejskiej przedyskutują podjęte do tej pory środki w Unii Europejskiej, finansowanie pomocy poszkodowanym kobietom, ochronę azylantów oraz środki walki z przemocą wobec kobiet.

Debata będzie można obejrzeć na żywo o godz. 15.00 pod poniższym linkiem:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/video?date=10-02-2015

źródło: www.europarl.europa.eu

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)