Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Projekt „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej” w ramach Programu Wspólnotowego PROGRESS

Redaktor admin on 8 Maj, 2015 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej”. Celem projektu jest promocja równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a w szczególności udziału kobiet w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych. Autorzy programu chcą, aby więcej kobiet zasiadało w zarządach i w radach nadzorczych firm, czyli gremiach, w których zapadają najważniejsze decyzje dla tych organizacji. Projekt „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej” jest realizowany przez Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz (DAE) w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Partnerem merytorycznym projektu jest Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania (BPRT). Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Programu Wspólnotowego PROGRESS.

Grupę odbiorców projektu stanowią przede wszystkim pracodawcy dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 250 osób. Koncentracja na dużych firmach wynika z ich znaczenia gospodarczego oraz silnej pozycji na rynku pracy – są to zazwyczaj przedsiębiorstwa będące liderami w swoich branżach, które nie boją się podejmowania wyzwań i kreowania nowych standardów zarządzania. Zmiana nastawienia wśród kadr zarządzających w takich firmach w największym stopniu pomoże poprawić obecną sytuację kobiet na wyższych szczeblach decyzyjnych. Dlatego działania w projekcie zaplanowane są w taki sposób, aby w proces zmiany postaw wobec „kobiet na wysokich stanowiskach” zaangażować menadżerów wysokiego szczebla, działy HR oraz działy szkoleniowe w dużych firmach. Z myślą o nich w ramach projektu wypracowane zostaną:

  • raport, analizujący sytuację kobiet na rynku pracy w Polsce, w tym szczególnie w kontekście ich dostępu do awansów na wyższe stanowiska zarządcze,
  • narzędzie składające się z podręcznika i modułu szkoleniowego, które posłuży menedżerom i dyrektorom personalnym do promowania w swoich organizacjach awansów kobiet na wysokie stanowiska.

W prace nad raportem i nad narzędziem zaangażowani zostaną eksperci rynku pracy, środowisk biznesowych oraz organizacji pozarządowych, promujących awanse kobiet. Istotnym elementem prac nad narzędziem będzie przeprowadzenie jego pilotażu, co pozwoli udoskonalić wypracowany model poprzez uwzględnienie uwag firm. Gotowe do zaadoptowania w organizacji narzędzie będzie upowszechniane wśród przedsiębiorstw m.in. podczas spotkań-seminariów z ekspertami projektu, organizowanych w siedzibach firm.

Istotną grupą docelową projektu są również osoby w wieku produkcyjnym, do których w głównej mierze będą kierowane działania promocyjno-upowszechniające m.in. kampania społeczna poświęcona awansom kobiet. Od społecznego „klimatu” do promowania kobiet na stanowiska zarządcze w dużej mierze zależy skuteczność działań, podejmowanych wobec pozostałych grup docelowych. To dlatego jednym z pierwszych działań w projekcie jest przeprowadzenie badania na reprezentatywnej grupie społeczeństwa nt. aktualnej sytuacji kobiet w odniesieniu do procesu podejmowania decyzji ekonomicznych. Badanie dostarczy danych dotyczących poziomu wiedzy i rodzaju przekonań w polskim społeczeństwie na temat równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy, w pełnieniu różnych ról rodzinnych i zawodowych oraz w ścieżce rozwoju zawodowego i kariery. Przeprowadzenie takiej analizy na początku i na zakończenie realizacji projektu pomoże nam zbadać skuteczność podejmowanych działań oraz wyznaczyć kierunki, w jakich powinny być podejmowane kolejne kroki na drodze do równouprawnienia na rynku pracy.

Ważnym elementem upowszechniania tematyki projektu będzie również organizacja Okrągłego Stołu Ministrów Unii Europejskiej ds. Równości Płci, którego obrady w całości poświęcone będą tematyce równości kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń w tym obszarze wśród krajów UE oraz do przedyskutowania propozycji dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie tzw. „kwot w zarządach”. Spotkaniu będzie towarzyszyła konferencja dotycząca networkingu biznesowego, jako narzędzia do awansu kobiet.

źródło: http://www.rownoscwbiznesie.mpips.gov.pl/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)