Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Swietłna Aleksijewicz z literackim Noblem

Redaktor admin on 8 Październik, 2015 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. Elke Wetzig wikipedia.org

Główna faworytka, białoruska pisarka Swietłna Aleksijewicz została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nobla – taką informację podała Szwedzka Akademia. Nagroda została przyznana “za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Pani Swietłana jest pierwszą noblistką w historii Białorusi. Jak podają media zgromadzeni na sali dziennikarze przyjęli werdykt brawami.

Aleksijewicz to białoruska pisarka i dziennikarka, która jest uznawana za mistrzynię reportażu literackiego. Czytelnicy znają ją przede wszystkim dzięki odważnym książkom, w których nie boi się poruszać trudnych dla Rosji tematów, takich jak choćby katastrofa w Czarnobylu czy radziecka interwencja w Afganistanie. Urodzona na Ukrainie, a mieszkająca na Białorusi i pisząca w języku rosyjskim Aleksijewicz była często wymieniana wśród głównych kandydatów do literackiego Nobla – krytycy zauważali, że Szwedzka Akademia powinna wyróżnić twórcę tego gatunku literackiego.

Warto zaznaczyć, że Swietłana Aleksijewicz została już uhonorowana dwa razy Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego (w 2015r. za “Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” – zbiór reportaży o homo sovieticus oraz w 2011 r. jej “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”). Krytycy twierdzą, że nagroda dla białoruskiej pisarki to ukłon w stronę Ryszarda Kapuścińskiego, który w 2007 r. miał być faworytem do Nagrody Nobla.

Ceremonia wręczenia Nagrody odbędzie się w grudniu – oprócz 8 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów), laureatka otrzyma również dyplom oraz medal.

***

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 114 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 111 nagrodzonych pisarzy znalazło się 13 kobiet. Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii.

źródło: http://kultura.gazeta.pl/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)