Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Ukamieniowanie na naszych oczach

Redaktor admin on 16 Grudzień, 2015 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Pomimo presji ze strony społeczności międzynarodowej, ukamienowanie jest nadal praktykowane lub dopuszczone przez prawo w kilkunastu państwach świata. Każdego roku wykonuje się setki egzekucji.  Jedna z nich może mieć miejsce już za kilka tygodni w Arabii Saudyjskiej, gdzie sąd skazał na karę śmierci przez ukamienowanie obywatelkę Sri Lanki za pozamałżeńskie kontakty intymne z innym obywatelem tego kraju. Mężczyzna zostanie poddany karze stu batów.

Każda kara śmierci jest nieludzka i powinna podlegać derogacji z prawodawstwa wszystkich krajów świata, ale stosowanie w dzisiejszych czasach kamieniowania jest absolutnie nieakceptowalne. Z tych powodów poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Wysokiej Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa, Federiki Morgherini z pytaniem,  czy planuje podjąć interwencję u władz Arabii Saudyjskiej w tej bulwersującej sprawie. Niestety, próby anulowania wyroku i uwolnienia kobiety podejmowane przez rząd Sri Lanki nie przyniosły żadnych rezultatów. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż egzekucja zostanie przeprowadzona.

- Ukamienowanie jest karą stosowaną za przestępstwa seksualne w krajach, w których w wyjątkowo brutalny sposób próbuje kontrolować się seksualność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niemniej jednak, to właśnie kobiety są najczęściej jej ofiarami. Dlatego tak ważne jest, aby dyskusja na temat kary śmierci przez ukamienowanie nie odbywała się w oderwaniu od problemu dyskryminacji płci i kulturowo uzasadnianej przemocy wobec kobiet - zaznaczył w interpelacji do Komisji poseł Adam Szejnfeld.

Oficjalnie kara ukamienowania obowiązuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednakże to kobiety stanowią aż 90% ofiar. W wielu sądach odmawia się kobietom jakiegokolwiek prawa do obrony, a zeznania mężczyzny równoważą zeznania dopiero dwóch kobiet. W tym kontekście, eurodeputowany z Wielkopolski zapytał Wysoką Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, jak podlegająca jej Europejska Służba Działań Zewnętrznych działała na rzecz całkowitego wyeliminowania wykonywania tej barbarzyńskiej kary i wspierania równości płci w krajach, gdzie prawo szariatu ma pierwszeństwo nad prawami człowieka.

***

W 15 krajach kamieniowanie jest dopuszczone przez prawo, nawet jeśli nigdy nie było stosowane. W Iranie, Mauretanii, Nigerii, Pakistanie, Katarze, Kuwejcie, Jemenie, Burundi, Arabii Saudyjskiej, Somalii, Sudanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich kamieniowanie jest uznawane za legalną karę, a w części krajów metoda ta jest stosowana poza systemem prawnym i wykonywana jest przez podmioty niepaństwowe (np. Afganistan, Irak, Mali, Indonezja, Malezja).

Mimo że stosowanie tej haniebnej kary jest głównie związane ze światem islamu, wielu wybitnych duchownych i uczonych muzułmańskich otwarcie sprzeciwia się tego typu praktykom, podkreślając, że z Koranu nie można w żaden sposób wywieść uzasadnienia dla kary śmierci przez ukamienowanie.

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka do Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)