Oprócz nowych miejsc pracy i wspierania wzrostu gospodarczego, szybko postępująca cyfryzacja rynku pracy stwarza lepsze szanse na wyrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn – uznali posłowie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE. W przyjętej dziś opinii do raportu na temat wzmacniania kobiet w erze cyfrowej, którą z ramienia Grupy EPL koordynowała posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłowie apelują m.in. o zdefiniowanie pojawiających się wraz z postępującą cyfryzacją rynku pracy nowych form zatrudnienia i czasu pracy, a także relacji pomiędzy pracodawcą a pracobiorcą, w kontekście umów zbiorowych oraz rozwoju koniecznych kompetencji, poprzez formalną i nieformalna edukację oraz szkolenia.
“Kompetencje cyfrowe pełnią kluczową rolę na współczesnym rynku pracy. Nie tylko umożliwiają zdalną edukację i pracę na odległość, ale stają się warunkiem koniecznym do normalnego funkcjonowania w środowiskach pracy, które podlegają intensywnej digitalizacji” – podkreśla Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.
“Cyfryzacja, ułatwiając dostęp do informacji i uczestnictwo w pracy, zwiększa elastyczność form i organizacji zatrudnienia i tym samym pomaga w godzeniu ról zawodowych i rodzinnych, co z powodów kulturowych jest ważne szczególnie dla kobiet”- dodaje posłanka.
W opinii posłowie wzywają KE i państwa członkowskie do zajęcia się problemem różnic w dostępie kobiet i mężczyzn do sektora ICT, szczególnie do wysokich stanowisk oraz luką płacową i emerytalną w tym sektorze. Przede wszystkim jednak pokazują szanse, jakie przynosi cyfryzacja w usuwaniu barier i tworzeniu nowych możliwości zatrudnienia dla kobiet niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, sytuacji rodzinnej czy zdrowotnej.
źródło: http://www.eppgroup.eu/pl/