Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Polska 3 w Unii Europejskiej

Redaktor admin on 2 Marzec, 2016 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. www.freedigitalphotos.net

Zróżnicowanie zarobków kobiet i mężczyzn to problem, który występuje na całym świecie. Jednak jak podaje najnowsze opracowanie Eurostatu Polska na tle krajów UE znajduje się na 3 miejscu UE pod względem różnicy zarobków kobiet i mężczyzn. Różnica w pensjach w naszym kraju wynosi 6,4%, co oznacza, że w okresie między 2007 i 2013 rokiem niewyrównane różnice w wynagrodzeniu spadły o ponad 8 punktów procentowych. Warto zaznaczyć, że średnia europejska wynosi 16,4 proc. różnicy zarobków na korzyść mężczyzn.

Największy rozstrzał w stawkach godzinowych brutto kobiet i mężczyzn zanotowano natomiast w Estonii – wynosi on tam aż 29,9 proc. Podobnie źle sytuacja wygląda w Austrii (22 proc.), Czechach (21,6 proc.) i na Słowacji (19,8 proc.). Polskę pod względem sprawiedliwości w tym zakresie wyprzedają jedynie Słowenia (3,2 proc) i Malta (5,1 proc.)

Jak zauważa Światowe Forum Ekonomiczne żaden kraj w UE nie może pochwalić się równymi zarobkami płci, ale sytuacja w Europie wygląda lepiej niż na świecie.

O ile różnica w zarobkach w Polsce jest powyżej średniej europejskiej, to niestety aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest poniżej średniej. Według Eurostatu, stopa zatrudnienia kobiet w Polsce wynosi 53,4% (2013) i znajduje się poniżej średniej krajów UE-28 (58,8%). Dane dotyczące zatrudnienia mężczyzn to odpowiednio 66,6% (Polska) i 69,4% (UE-28).

***

Z okazji Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń w 2014 r. DG ds. Sprawiedliwości opublikowała broszurę pt.: „Działania na rzecz wyeliminowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej”. Można w niej znaleźć aktualne dane statystyczne, działania Komisji w tym obszarze oraz przykłady dobrych praktyk krajowych.

Poniżej link do broszury:

http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/files/gender_pay_gap/140319_gpg_pl.pdf

Źródło: Puls Biznesu oraz Komisja Europejska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)