Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom?

Redaktor admin on 4 Marzec, 2016 dostępny w Promocja, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Niedawny raport Amnesty International ujawnił, że uchodźczynie, które opuszczają swój kraj przed wojną i prześladowaniem doświadczają przemocy także podczas ucieczki do Europy. Są napastowane seksualnie, wyzyskiwane, żyją w ciągłym strachu.

Czy dotarcie do kraju docelowego kończy ich gehennę? Czy potrafimy im zapewnić bezpieczeństwo i dać nadzieję na lepsze jutro? Czy Polska i inne unijne kraje dostrzegają konieczność prowadzenia specjalnych działań – skierowanych do kobiet starających się w Europie o azyl – zarówno w ramach procesu adaptacji do nowej rzeczywistości, jak i integracji społecznej i zawodowej? Jak to jest być uchodźczynią w naszym kraju?

Zapytamy o to ekspertki i ekspertów, którzy na co dzień pracują z uchodźcami oraz polityczkę i urzędnika, którzy mają wpływ na kształt polskiej i europejskiej polityki migracyjnej. Okazją będzie spotkanie organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Kobiet przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych.

Chcemy zwrócić uwagę na szczególną sytuację uchodźczyń w kontekście toczącej się debaty na temat systemu przyjmowania i integracji uchodźców w Polsce.

W ramach unijnego programu relokacji i przesiedleń w ciągu czterech lat Polska zobowiązała się przyjąć około 7000 migrantów. Pierwsze osoby mają przyjechać do naszego kraju w marcu tego roku. Duża część z nich to kobiety z dziećmi. W związku z tym warto zastanowić się nad działaniami przygotowującymi Polskę na przyjęcie uchodźców, uwzględniając w tej refleksji szczególnie trudną sytuację uchodźczyń i ich potrzeby.

Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy m.in. Aleksandrę Chrzanowską ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Leylę Elsanovą z Fundacji Ocalenie, Michała Kowalskiego, członka Rady ds. Uchodźców, Dominikę Potkańską z Instytutu Spraw Publicznych.

Swój udział w debacie potwierdziła także Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie poprowadzi Dariusz Bugalski z radiowej Trójki.

Spotkanie rozpoczniemy od przedstawienia historii kobiet, które otrzymały w Polsce status uchodźcy i rozpoczęły tu nowe życie. Czy w ich opowieściach znajdziemy wskazówki, które pomogą nam zrozumieć ich sytuację i dotykające je problemy?

Udział w spotkaniu po dokonaniu rejestracji na stronie: http://www.isp.org.pl/konferencje,1,472.html

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)