Stanowisko Grupy EPL ws. dwóch “kobiecych” raportów
1. Sytuacja uchodźczyń i kobiet ubiegających się o azyl w UE
Sprawozdawca: Mary HONEYBALL (S&D)
Kobiety i dziewczęta uciekające przed konfliktami i wojną stają w obliczu różnych form przemocy ze względu na płeć w ich drodze do kraju przyjmującego. Nie ma wątpliwości, że na poziomie EPP, istnieje potrzeba pogłębionej analizy z perspektywy płci. Jednak projekt sprawozdania stał się problematyczny już na samym początku, gdyż sprawozdawca z grupy S&D zawarł części dotykające procedur azylowych w sposób ogólny, nie skupiając się na konkretnych kwestiach dotyczących kobiet. Zatem części raportu znajdują się poza kompetencjami FEMM i naruszają kompetencje LIBE.
Na etapie prac w Komisji zgłoszono 204 poprawki i 22 poprawki kompromisowe przygotowane przez sprawozdawcę. Fragmenty projektu, jak również wiele poprawek były nie do zaakceptowania dla Grupy EPP, gdyż były one zbyt ideologiczne lub dotyczyły ogólnej kwestii procedury azylowej, która jest w kompetencji LIBE lub dotyczy zasady pomocniczości.
Chociaż grupa EPP jest wrażliwa na trudną sytuację kobiet i dziewcząt, nie chce ingerencji w kompetencję i tradycyjną linię grupy w LIBE.
Podczas głosowania w Komisji, wszyscy członkowie EPP głosowali przeciwko sprawozdaniu gdyż jedno kluczowe głosowanie zostało przegrane. Wersja skonsolidowana mająca zostać złożona na posiedzeniu plenarnym nadal zawiera wiele problematycznych akapitów.
Sprawozdanie w sprawie sytuacji uchodźczyń i kobiet ubiegających się o azyl w UE
2. Uwzględnianie aspektu płci w pracach Parlamentu Europejskiego
Sprawozdawca: Angelika MLINAR (ALDE)
Raport ten został zaprezentowany w kontekście Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Sprawozdawca analizuję integrację perspektywy płci w różnych politykach UE poprzez prace w komisjach parlamentarnych, ale również patrzy na równowagę płci wśród pracowników PE, szczególnie średniego i wyższego szczebla. W tym sprawozdaniu grupy polityczne są proszone by w przyszłości zaproponować jednego mężczyzny i jedną kobietę jako kandydatów do przewodniczenia PE, grupom i komisjom. Projekt nie wydaje się zbyt skomplikowany, choć niektóre elementy w nim obecne, w linii EPP zwykle podlegają “wolnemu głosowaniu”, jak wnioski o kwotach na kilku poziomach pracy politycznej, jak również w zarządzaniu personelem w PE i odniesienie do osób LGBT w miejscu pracy (można interpretować jako wykraczające poza zakres tematu sprawozdania).
Podczas głosowania w Komisji FEMM, linią grupy EPP było głosowanie za przyjęciem sprawozdania ale 2 posłów EPP głosowało przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Skonsolidowana wersja raportu zawiera kilka akapitów, które muszą być głosowane oddzielenie lub podzielone.
Sprawozdanie w sprawie uwzględniania aspektu płci w pracach Parlamentu Europejskiego