Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Ellen Johnson-Sirleaf

Redaktor admin on 1 Kwiecień, 2016 dostępny w Sylwetki. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. Ash Carter

Ellen Johnson-Sirleaf – Pierwsza na świecie czarnoskóra głowa państwa oraz pierwsza kobieta prezydent w Afryce. Celem jej rządów jest likwidacja korupcji i rozwój gospodarczy Liberii. W 2011 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w walkę o prawa i bezpieczeństwo kobiet.

Prezydent Ellen Johnson-Sirleaf ur. się 29 października 1938r. w Monrovii. Studiowała ekonomię na tamtejszym uniwersytecie, następnie z mężem Jamesem Sirleafem pojechała do USA, gdzie kontynuowała studia m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Po powrocie do kraju w latach 1972–1973 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, a od 1980 ministra finansów w rządzie prezydenta Williama Tolberta. Utraciła stanowisko w 1985, kiedy skrytykowała reżim wojskowy podczas kampanii do Senatu. Spowodowało to również krótkotrwały pobyt w więzieniu, po czym została zmuszona do emigracji. Pracowała w bankowości m.in. w afrykańskich strukturach Banku Światowego.

Do Liberii wróciła w 1997 i zaangażowała się w działalność polityczna stojąc na czele Partii Jedności. W piewszych swoich wyborach prezydenckich uzyskała tlko 10% poparcia, podczas gdy jej konkurent  Charles Taylor zdobył 75%. Przyczyniła się jednak do ustąpienia Taylora w sierpniu 2003 i współpracowała z rządem tymczasowym. Jesienią 2005 r. ponownie stanęła do wyborów prezydenckich. W pierwszej turze zajęła zajęła drugie miejsce za piłkarzem George’em Weahem, ale w II turze (w listopadzie) odniosła zwycięstwo, przecierając szlak innym kobietom do najwyższych urzędó w krajach Afryki.

72-letnia Johnson-Sirleaf ma reputację osoby energicznej, bezpośredniej i bardzo pracowitej, a przede wszystkim – gorącej orędowniczki praw kobiet. Wielokrotnie powtarzała, że kobiety są lepszymi przywódcami niż mężczyźni, bo są bardziej sumienne i ciężej pracują. Jej przekonanie wyraźnie widać w składzie rządu – ponad jedną czwartą ministrów jej gabinetu stanowią panie.

W 2011 Komitet Noblowski w Oslo uzasadnił przyznanie nagrody Johnson-Sirleaf za jej walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa i praw kobiet do pełnego udziału w procesie budowy pokoju. Uznanie Komitetu wzbudziły takze jej działania na rzecz odbudowy kraju. Dzięki reformom fiskalnym jej rządu MFW i Bank Światowy umorzył dług Liberii na kwotę 4,6 mld USD.

5 listopada 2007 została odznaczona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Busha Medalem Wolności.

W wyborach prezydenckich w 2011 uzyskała reelekcję na drugą kadencję.

źródło: Wikipedia oraz www.tvn24.pl

zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ellen_Johnson_Sirleaf_February_2015.jpg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)