Dokładnie w samo południe w Warszawie rozpoczną się uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim. To już 73. Rocznica Powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 a było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Wydarzenie z wiosny 1943 r. miało szczególny charakter, ponieważ było to pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Walki toczyły się w centrum Warszawy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.
Podobnie jak w latach ubiegłych, centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich, będą uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. W Warszawie i wielu miastach Polski odbędzie się akcja „Żonkile”. Wolontariusze będą rozdawać na ulicach papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Organizatorem obchodów jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Muzeum POLIN jest partnerem wydarzenia.
Tego dnia (wyjątkowo we wtorek) muzeum będzie czynne w godzinach 10–20. Dodatkowo wstęp na wystawę stałą i wystawy czasowe będzie bezpłatny.
Ostatnie wejście na wystawę stałą o godzinie 18:00.
Źrodło: UMS Warszawa