Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Być albo nie być

Redaktor admin on 23 Kwiecień, 2016 dostępny w Po godzinach. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Google Doodle 23.04.2016 / Fot. google doodle

Kochaj wszys­tkich. Ufaj niewielu. Bądź gotów do wal­ki, ale jej nie wszczy­naj. Pielęgnuj przyjaźnie.

Wil­liam Sha­kes­peare

Jest jednym z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramatopisarzy. Wywarł niezwykły wpływ nie tylko na język angielski, dramat, teatr, ale także na kulturę i popkulturę w prawie wszystkich kontynentów – m.in. to na podstawie Makbeta Akiro Kurosawa stworzył Tron we Krwi. O kim mowa? Oczywiście o Williamie Szekspirze. Nie znana jest jego data urodzin, za to wiemy kiedy umarł. 23 kwietnia 2016 przypada 400 rocznica jego śmierci. Pamięć o pisarzu świętują nie tylko na Wyspach, z tej okazji Google Doodle przygotowało specjalną grafikę, by uczcić genialną twórczość Williama Szekspira.

Przyjmuje się, że jest autorem 38 sztuk i 154 sonetów, przetłumaczonych na większość języków nowożytnych. Jego dzieła, takie jak: „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet” czy „Burza” sprawiły, że Szekspir do dzisiaj jest uważany za niedoścignionego dramaturga wszechczasów. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 120 języków i stanowią element obowiązkowego programu edukacji w kilkudziesięciu krajach. Jest również najczęściej cytowanym pisarzem anglojęzycznego świata.

Jak oceniła w rozmowie z PAP Rosemary Hilhorst z British Council, w dużej mierze wynika to z ponadczasowej tematyki poruszanej w jego tekstach, m.in. zderzenia cywilizacji, moralności, konfliktu, uchodźców, polityki i władzy, rasizmu i biedy.

Po artyście nie został ani jeden oryginalny wers tekstu literackiego. Jego życie i twórczość do dziś budzi więc wątpliwości badaczy. Przedmiotem debaty jest również chronologia powstawania poszczególnych dzieł, ich treść, a nawet autorstwo. Spośród śladów materialnych po Szekspirze zachowało się zaledwie kilkanaście wizerunków i kilka umów kupna-sprzedaży domów pisanych jego ręką.

Uroczystości rocznicowe odbywają się głównie w rodzinnym mieście Szekspira Stratford-upon-Avon na północny zachód od Londynu oraz w samej stolicy, w której pisarz rozwijał karierę. Mniejsze wydarzenia zaplanowane są na terenie całej Wielkiej Brytanii. Z okazji rocznicy Teatr Royal Shakespeare Company w Stratford upon Avon przygotował specjalne przedstawienie okolicznościowe, które obejrzeć też będzie można na specjalnie ustawionym telebimie. Przez centrum rodzinnego miasta dramaturga przejdzie też parada. Organizatorzy spodziewają się tysięcy ludzi.

Źródło: http://www.tvn24.pl oraz http://www.tvp.info/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)