Przemoc psychiczna wobec kobiet ze strony partnera, gwałt w małżeństwie, stalking, przemoc w czasie ciąży – przemoc wobec kobiet to już ważny, ogólnoświatowy problem. Jak wynika z Raportu Światowej Organizacji Zdrowia oraz European Union Agency for Fundamental Rights problem ten dotyczy wszystkich środowisk, bez względu na statut społeczny czy materialny, nawet w tzw. wzorowych rodzinach.
Problem przemocy wobec kobiet to bardzo ważne i niebezpieczne zjawisko społeczne, jednak wszelkie instytucje oraz osoby odpowiedzialne za wyznaczanie kierunków polityki z wielu państw członkowskich UE boryka się z brakiem rzetelnych danych, które mogą przedstawić skalę i charakter problemu. Jednym z powodów jest fakt, że większość kobiet nie zgłasza przypadków stosowania wobec nich przemocy, m.in. przez systemy zniechęcające do podejmowania działań.
Dlatego tak ważny jest raport, który powstał na podstawie rozmów z 42 tys. kobietami wybranymi za pomocą losowego doboru próby z 28 państw członkowskich. W trakcie badania zapytano kobiety o: ich doświadczenie związane z przemocą fizyczną, seksualną i psychiczną, w tym o przypadki przemocy w rodzinie („przemoc domowa”), jak również o przypadki nękania („stalking”), molestowania seksualnego oraz o to, jaką rolę odgrywają nowe technologie w kwestii złego traktowania, którego doświadczają kobiety. Dodatkowo zapytano także o doświadczenie związane z przemocą w dzieciństwie.
Niestety z odpowiedzi okazało się, że przemoc i złe traktowanie na szeroką skalę obejmuje wiele kobiet – a co gorsze większość przypadków nie były zgłaszane odpowiednim instytucjom.
Poniżej kilka danych:
Podczas rozmów wynikło m.in.:
- W ciągu 12 miesięcy poprzedzających rozmowy w ramach badania około 8% kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej, natomiast jedna na trzy kobiety doświadczyła pewnej formy napaści fizycznej lub napaści na tle seksualnym od czasu ukończenia 15. roku życia. Jedna na 10 kobiet doświadczyła pewnego rodzaju przemocy seksualnej od czasu ukończenia 15. roku życia, natomiast jedna na 20 została zgwałcona.
- Wśród kobiet biorących udział w badaniu, które utrzymują, iż doświadczyły przemocy seksualnej ze strony osoby niebędącej partnerem (po ukończeniu 15. roku życia), prawie jedna na 10 wskazuje, że najpoważniejsze zajście miało miejsce przy udziale więcej niż jednego sprawcy. Ofiarom przemocy seksualnej, która może obejmować czyny z udziałem więcej niż jednego sprawcy, trzeba zapewnić większe wsparcie specjalistyczne. Wyniki badania wskazują, że młode kobiety to grupa szczególnie podatna na wiktymizację.
- Gwałt w małżeństwie – przemocy fizycznej i/lub seksualnej doświadczyło 22% kobiet będących w związkach z mężczyznami.
- Około jednej trzeciej (31%) kobiet objętych badaniem, które przyznają, że zostały zgwałcone przez swoich partnerów, wyznaje, że została zgwałcona przez partnera sześć lub więcej razy.
- Przemoc psychiczna ze strony partnera to zjawisko szeroko rozpowszechnione i wymagające uwagi ze względu na swe skutki. Badania wskazują na przykład, że przemocy psychicznej ze strony aktualnego lub byłego partnera doświadczyły dwie na pięć kobiet (43%). Dla przykładowego zobrazowania należy wspomnieć, że na podaną wartość złożył się odsetek kobiet, które są poniżane lub upokarzane przez partnerów na osobności (25%), kobiet, które doświadczyły ze strony swoich partnerów gróźb w celu zadania bólu psychicznego (14%), oraz kobiet, którym partnerzy zabronili wychodzić z domu, zabrali im kluczyki od samochodu lub je więzili (5%). 7% kobiet pozostających aktualnie w związkach doświadczyło co najmniej czterech różnych form przemocy psychicznej.
- Wyniki badania wskazują, że jedna na pięć kobiet doświadczyła nękania po ukończeniu 15. roku życia, przy czym 5% tych kobiet doświadczyło takiego nękania w okresie 12 miesięcy poprzedzających badanie. Trzy na cztery przypadki nękania nigdy jednak nie zostały zgłoszone policji. Jedna na pięć kobiet, które doświadczyły nękania, informuje, że trwało ono ponad dwa lata.
- Molestowanie seksualne to dla wielu kobiet w UE doświadczenie wszechobecne i nagminne. Na przykład jedna na pięć kobiet po ukończeniu 15. roku życia doświadczyła niechcianego dotykania, przytulania lub całowania, natomiast 6% wszystkich kobiet padło ofiarą tego rodzaju molestowania co najmniej sześć razy od czasu ukończenia 15. roku życia. 32% kobiet, które doświadczyły molestowania seksualnego po ukończeniu 15. roku życia, wskazało, że sprawcą był ich kolega, szef lub klient. Według wyników badania, molestowania seksualnego kobiet dopuszczają się różni sprawcy i może ono przybierać formę z zastosowaniem nowych technologii. Jedna na 10 kobiet (11%) doświadczyła niestosownych zalotów na portalach społecznościowych lub otrzymywała e-maile albo SMS-y o jednoznacznie seksualnym charakterze. Takich form molestowania seksualnego w przeważającej mierze doświadczają kobiety młodsze.
- Ponad jedna na 10 kobiet (12%) doświadczyła przed ukończeniem 15. roku życia pewnej formy wykorzystywania seksualnego lub innego tego typu zdarzenia ze strony osoby dorosłej. Do takich form złego traktowania należy zazwyczaj okazywanie narządów płciowych przez osobę dorosłą (8%) lub dotykanie narządów płciowych czy piersi dziecka (5%). Jeśli chodzi o przypadki ekstremalne, 1% kobiet utrzymuje, że w dzieciństwie były zmuszane do współżycia płciowego z osobą dorosłą. Około 27% kobiet doświadczyło w dzieciństwie (przed ukończeniem 15. roku życia) pewnej formy fizycznego znęcania się przez osobę dorosłą. W 97% przypadków przemocy seksualnej w dzieciństwie sprawcą był mężczyzna, natomiast jeśli chodzi o przemoc fizyczną, liczba przypadków przypisywanych mężczyznom zaledwie niewiele przekracza liczbę przypadków takiej przemocy ze strony kobiet.
- Spośród kobiet, które doznały przemocy ze strony byłego partnera i były w ciąży w trakcie trwania tego związku, 42% doznało przemocy ze strony byłego partnera, będąc w ciąży. Jeśli chodzi o kobiety doświadczające przemocy od obecnego partnera, 20% doznało przemocy od tego partnera w czasie ciąży. Różnice w danych liczbowych mogą odzwierciedlać fakt, że kobiety nie bardzo mogą lub nie bardzo chcą mówić podczas wywiadów o przemocy ze strony obecnego partnera – chociaż to założenie wymaga dalszego badania.
- Przemoc fizyczna: Według danych szacunkowych, w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozmowy w ramach badania, 13 mln kobiet doświadczyło w UE przemocy fizycznej. Jest to 7% kobiet w wieku 18–74 lata w UE 1
- Przemoc seksualna: Według danych szacunkowych, w okresie 12 miesięcy poprzedzających rozmowy w ramach badania, 3,7 mln kobiet doświadczyło w UE przemocy seksualnej – jest to 2% kobiet w wieku 18–74 lata w UE.
Co gorsza tylko jedna trzecia ofiar przemocy ze strony partnera (33%) i jedna czwarta ofiar aktów przemocy ze strony innych osób (26%) po najpoważniejszych przypadkach przemocy kontaktowała się z policją albo z inną organizacją, jak na przykład organizacją wspierającą ofiary przestępstw. Wyższy wskaźnik zgłoszeń w przypadku przemocy ze strony partnera może odzwierciedlać dość powszechną sytuację, w której kobieta doświadcza wielu przypadków przemocy w związku, zanim zdecyduje się na zgłoszenie najpoważniejszego zdarzenia, chcąc powstrzymać nawrót lub narastanie przemocy, podczas gdy przemoc ze strony innych osób to raczej pojedyncze zdarzenia i istnieje mniejsze ryzyko ich ponownego zaistnienia.
Przemoc wobec kobiet podważa najważniejsze podstawowe prawa kobiet, takie jak: prawo do godności, dostępu do wymiaru sprawiedliwości i równości płci. Jedna kobieta na trzy doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15. roku życia; jedna kobieta na pięć doświadcza uporczywego nękania (stalking); co druga kobieta doświadcza co najmniej jednej formy molestowania seksualnego… Wyłania się tu obraz rozległego znęcania się, które wpływa na życie wielu kobiet, lecz które jest zbyt rzadko zgłaszane władzom…
Pełen dostęp do raportu: Przemoc wobec kobiet Badanie na poziomie Unii Europejskiej
Więcej informacji oraz źródło: http://mediumpubliczne.pl/ 2016/06/raport-o-przemocy-wobec-kobiet-wlos-jezy-sie-glowie/