Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Prawa kobiet na plakatach

Redaktor admin on 21 Czerwiec, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza na wystawę „Prawa kobiet = Prawa człowieka. Plakaty na temat nierównych praw obu płci, przemocy i dyskryminacji”. Wystawa tworzona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn ma pokazywać dyskryminacje kobiet w różnych rejonach świata i nagłośnić to a także pokazać, że to obywatel ma wpływ na to co się dzieje.

Nierówne traktowanie obu płci jest wciąż głęboko zakorzenione niektórych społeczeństwach. W niektórych rejonach na świecie kobiety dalej są ofiarami segregacji zawodowej oraz różnic w płacach. Często odmawia im się dostępu do opieki zdrowotnej oraz podstawowej edukacji, cierpią z powodu przemocy i padają ofiarami dyskryminacji przy podejmowaniu istotnych decyzji politycznych. Prace pokazane na wystawie mają propagować równouprawnienie kobiet i ich uczestnictwo w życiu społecznym. Projekt zainicjowany został przez emerytowaną wykładowczynię Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, uznaną projektantkę Profesor Elizabeth Resnick, która jest także kuratorką wystawy.

Resnick do ekspozycji włączyła plakaty z całego świata, które dotykają problemów kobiet współczesności. Jak twierdzi kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie Mariusz Knorowski „wystawa wnosi do debaty o prawach kobiet nie tylko istotny wkład jako ilustracja tematu, ale także pozwala ocenić skalę zjawiska poprzez język sztuki”. Na wystawie znalazły się plakaty z minionego wieku np. kanoniczna praca Romana Cieślewicza „Kobieta jest przyszłością Europy” z 1978 roku a także dzieła z wydarzeń minionego roku i dzieła o przemocy w rodzinie z początku XXI wieku. Mimo różnych rejonów i okresów zaskakują one swoją aktualnością. Plakaty wykonane są różnymi technikami współczesnego plakatu oraz estetykami.

Więcej informacji na stronie www.postermuseum.pl

Źródło: www.rp.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)