Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Polki – najlepsze menadżerki

Redaktor admin on 22 Czerwiec, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. /pixabay.com/pl - geralt

Według najnowszych badań firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton kobiety w Polsce zajmują aż 40 procent najwyższych stanowisk w firmach w Polsce. Stawia to nasz kraj w czołówce państw świata. Jest to zasługa samych Polek jak i firm które je zatrudniają wierząc, że kobieta tak samo dobrze radzi sobie na kierowniczych stanowiskach i potrafi wspaniale zarządzać firmą. W Unii Europejskiej oraz reszcie świata ten odsetek wynosi tylko 25 proc.

Wśród 36 państw objętych badaniem Polskę, Estonie i Filipiny, które zajmują 3. Miejsce, wyprzedza jedynie Rosja (47 proc.) i Indonezja (46 proc.). Na drugim biegunie znajdują się: w Japonia (7 proc.), Argentyna (15 proc.), Indie  (17 proc.) i  Niemcy (18 proc.).

Katarzyna Nowaczyk – Dyrektor ds. Potencjału Ludzkiego w Grant Thornton podkreśla, że polski biznes jest bardzo mocno sfeminizowany i stawiani za wzór. Kobieta w zarządzie to w Polsce niemal norma, tymczasem w Japonii czy nawet w Niemczech zdarza się to wielokrotnie rzadziej.

Odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach wzrósł w tym roku do 40 proc., choć w ostatnich trzech latach poruszał się w przedziale 34-37 proc. W Polsce zaledwie 13 proc. przebadanych średnich i dużych firm nie posiada ani jednej kobiety w zarządzie i na stanowisku szefowej pionu. Na świecie średnia to 34 proc., a we wszystkich krajach objętych badaniem wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 36 proc. W Japonii całkowicie męski top-management ma aż 67 proc. przedsiębiorstw.

W naszym kraju odsetek najwyższych stanowisk w firmie, czyli pozycję prezesa zarządu lub dyrektora zarządzającego w stosunku do kobiet wynosi 8 proc. – na 36 krajów, tylko w 10 odsetek ten jest niższy.

Badanie pokazuje, że o ile kobietom w Polsce  łatwo osiągać wysokie i odpowiedzialne stanowiska w biznesie – zwłaszcza w zakresie opieki nad finansami firmy czy jej kadrą – o tyle funkcje liderów całych przedsiębiorstw są  zarezerwowane głównie dla mężczyzn. Wydaje się, że tej bariery mentalnej biznesu jeszcze nie przełamano. Szkoda, bo jest mnóstwo przykładów kobiet, które doskonale znają się na konkretnych obszarach merytorycznych, ale też podejmować strategiczne decyzje i kierować całą organizacją.

Źródło: http://www.rp.pl/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)