Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia! Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór. Wydawnictwo Termedia, wraz z Polskim Towarzystwem Chirurgii Onkologicznej, po raz drugi zorganizowało Konferencję Naukową: Rak Piersi Onkologia i Plastyka. Konferencja odbyła się w dniach 22-23 września 2017r. w Poznaniu, a jej „ojcem” był prof. Dawid Murowa. W wydarzeniu udział wziął eurodeputowany Adam Szejnfeld, który włącza się w kampanię na rzecz profilaktyki raka piersi, m.in. poprzez swój portal www.kobiecastronazycia.pl.
W dzisiejszych czasach choroby nowotworowe stały się właściwie już zjawiskiem cywilizacyjnym. Trudno już znaleźć bowiem wśród sąsiadów lub znajomych rodzinę, w której ktoś nie choruje, chorował na tę chorobę. Z tych powodów dzisiejsza konferencję oceniam jako bardzo cenną. Dotyka ona problematyki, która powinna być w polskiej służbie zdrowia traktowana z najwyższą powagą. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że równie ważną, a być może jeszcze ważniejszą kwestią, niż same lecznictwo, powinna być szeroko zakrojona profilaktyka. Mamy bowiem do czynienia z chorobą, która nie tylko zagraża zdrowiu obywateli, ale niestety kończy się często śmiercią. Ta profilaktyka jest bardzo ważna w przypadku chorób dotykających kobiet, o czym będzie dzisiaj mowa, ale korzystając z okazji chciałbym podkreślić, iż równie ważne jest podnoszenie świadomości w tym zakresie u mężczyzn. Wydaje mi sie bowiem, iż oni jeszcze bardziej lekceważą zagrożenie nowotworowe niż kobiety i rzadziej poddają sie badaniom kontrolnym. Życzę, więc, aby dzisiejsza konferencja była nie tylko dobrym przyczynkiem do wymiany poglądów i teoretycznej wiedzy, ale także przyniosła praktyczne efekty do zastosowania w walce z chorobami nowotworowymi – powiedział podczas otwarcia konferencji Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Tegoroczna konferencja jest naturalną kontynuacją konferencji z kwietnia 2016r., która okazała się dużym sukcesem merytorycznym. Od początku do samego końca Konferencji sala wykładowa była pełna. Uczestnicy pytani o opinie odpowiadali jednogłośnie, iż prezentowane tematy były ciekawe i „życiowe”; takie, które przenosimy zaraz do naszej codziennej praktyki klinicznej. W 2016r. mówiono głownie o raku piersi, onkologii i plastyce patrząc na pacjentki przez pryzmat ich wieku. W tym roku organizatorzy zaproponowali dyskusję, patrząc na chore poprzez stopień zaawansowania raka piersi.
Spotkanie było doskonałą okazją na stworzenie platformy współpracy pomiędzy chirurgiem onkologiem, chirurgiem plastykiem, onkologiem klinicznym i radioterapeutą. Różne tematy, różne problemy dyskutowane we wspólnym gronie będą wartością samą w sobie, która pomoże w codziennej pracy i tworzeniu nowoczesnych „Breast Unit”.
Między głównymi sesjami były prowadzone wykłady w systemie „okiem eksperta”, gdzie zaprezentowano ciekawe i zarazem kontrowersyjne problemy. W dyskusjach i wystąpieniach udział wzięli znani wykładowcy spoza Polski. Podczas konferencji poruszono m.in. następujące zagadnienia: Problemy w leczeniu chirurgicznym raka piersi w Polsce; ALCL – czy to rzeczywiście problem; Nowe geny – nowe ryzyko; Rola ruchu Amazonek we wsparciu chorych kobiet i profilaktyce raka piersi w Polce; DCIS zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne: radiolog, patolog, chirurg, radioterapeuta, onkolog; Prepectoral versus subpectoral implant placement for implant based breast reconstruction after nipple-sparing mastectomy; Stan prawny operacji „profilaktycznych” piersi – zakres zgody pacjenta i sposób formułowania zgody na operację; Od mastektomii do rekonstrukcji – okiem chirurga plastyka; Czy postępowanie estetyczne (redukcja/mastopeksja, protezoplastytka) jest zabiegiem bezpiecznym po BCT? i wiele innych.
***
Jak wynika z analiz porównanie współczynników umieralności na raka piersi w Polsce z krajami o znacznie wyższej zachorowalności (USA, W. Brytania, Holandia) wykazuje, że ryzyko zgonu kobiet, które zachorowały na raka piersi jest w Polsce znacznie wyższe niż w krajach rozwiniętych. O wadze problemu decydują również wskaźniki ekonomiczne. Wysoki poziom zachorowalności na raka piersi w Polsce generuje również wysokie koszty leczenia i rehabilitacji chorych z zaawansowanymi przypadkami raka piersi. Kolejną konsekwencją wysokiego poziomu zachorowalności na raka piersi są także wysokie koszty socjalne, wynikające z konieczności finansowania rent i zasiłków chorobowych wypłacanych z tytułu choroby nowotworowej.
Niestety Polki pomimo możliwości zbyt rzadko zgłaszają się na mammografię przesiewową. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się: lęk przed chorobą nowotworową i kojarzenie jej z “wyrokiem śmierci”, zbyt niską wiedzę na temat profilaktyki i możliwości skutecznego leczenia raka, lekceważenie swojego zdrowia oraz brak dobrych nawyków zdrowotnych – np. samokontroli piersi czy regularnego wykonywania mammografii. Wiele kobiet nie wie, że onkologia zrobiła ogromne postępy i obecnie wielu chorych na raka można wyleczyć, pod warunkiem, że zostanie on wykryty wcześnie i od początku jest właściwie leczony.
źródło: inf. własna, www.termedia.pl, http://onkologia.org.pl
#Onkologia #Rak Piersi #Konferencja #Wielkopolska #Poznań #AdamSzejnfeld #ParlamentEuropejski
Marta Łasak
asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda