Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

W Strasburgu o równości płci

Redaktor admin on 3 Październik, 2017 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Europa jest bezsprzecznie jednym ze światowych liderów w zakresie praw kobiet i równouprawnienia płci. Jednak pomimo postępu w tym zakresie, w wielu krajach kobiety nadal napotykają na przeszkody w dochodzeniu i realizowaniu swoich praw podstawowych, a równy udział kobiet w rynku pracy i w podejmowaniu decyzji dotyczących gospodarki jest nadal zbyt niski. Poruszany przez nas temat nabiera szczególnego znaczenia w kontekście pierwszej rocznicy tzw. Czarnego Protest w Polsce – podkreślił przy okazji debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat wzmocnienie pozycji gospodarczej kobiet w sektorach prywatnym i publicznym w UE, poseł Adam Szejnfeld, który od wielu lat zaangażowany jest w działalność na rzecz równości kobiet i mężczyzn. Poseł na sali plenarnej PE przekazał też wyrazy solidarności i poparcia dla protestujących kobiet w Polsce w rocznicę „Czarnego Protestu”.

Europoseł Adam Szejnfeld, w swoim wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w dniu 3 października br. zwrócił uwagę na walkę polskich kobiet o dochodzenie swoich praw w Polsce. – Dziś w Polsce obchodzimy rocznicę Czarnego Protestu, czyli sprzeciwu kobiet wobec rządowych propozycji godzących w ich autonomię i samodzielność. Także i dzisiaj odbywa się manifestacja rocznicowa, pragnę więc przy tej okazji przekazać organizatorkom i wszystkim uczestniczkom słowa wsparcia i solidarności z ich ideami i dążeniami – mówił europoseł Szejnfeld.

Najnowsze statystyki wskazują, że UE jest dopiero w połowie drogi do osiągnięcia celu równouprawnienia płci. W wielu państwach głównymi przeszkodami na drodze do wzmocnienia pozycji gospodarczej kobiet są liczne normy społeczne lub dyskryminujące akty prawne. Pomimo że kobiety osiągają średnio wyższy poziom wykształcenia niż mężczyźni, różnice w wynagrodzeniu mężczyzn i kobiet w UE nadal utrzymują się na poziomie 16,1 %, podobnie jak różnice w świadczeniach emerytalnych i rentowych – kształtujące się na alarmującym poziomie 40,2 % – choć występują w tym zakresie duże różnice między państwami członkowskimi.

- Dokument, o którym dziś rozmawiamy porusza wiele aspektów nierówności, ale chciałbym wskazać na jeden, moim zdaniem kluczowy. W wielu krajach, także w Polsce, obowiązujące różnice wieku przechodzenia na emeryturę mężczyzn i kobiet są rzeczą, która absolutnie dyskryminuje kobiety i powoduje, że mają one mniejsze świadczenia emerytalne. A co najgorsze, fałszywie jest to prezentowane, przynajmniej w Polsce, jako przywilej kobiet. I to jest skandal! – powiedział eurodeputowany z Wielkopolski.

#arlamenteuropejski #ue #uniaeuropejska #czarnyprotest #adamszejnfeld #prawakobiet #rownouprawnienie #rownosc #prawaemerytalne

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)