Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Małgorzata Szumowska

Redaktor admin on 26 Luty, 2018 dostępny w Sylwetki. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

fot. wikicommons

Małgorzata Szumowska

ur. 26 lutego 1973 w Krakowie; polska reżyser filmowa, scenarzystka, producent filmowy

Ukończyła Łódzką Szkołę Filmową. Jej dokument “Cisza” został wpisany na listę 14 najlepszych filmów w historii tej szkoły. Zdobył on także 18 nagród na międzynarodowych festiwalach min: Tampere, Tel Aviv, Meksyk, Neubrandenburg i został zakupiony przez kilkanaście stacji telewizyjnych na całym świecie, w tym Canal+ i Arte.

Jest autorem kilku filmów dokumentalnych dla Telewizji Polskiej.

W roku 2000 zrealizowała swój debiut fabularny “Szczęśliwy człowiek” za, który otrzymała nagrodę na Międzynarodowym festiwalu w Thessalonikach.

Od sierpnia 2001 jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Małgorzata Szumowska została wymieniona przez magazyn “Time” jako “person to watch” (osoba, której karierę należy obserwować).

Jej drugi film fabularny “ONO” został zrealizowany w kooprodukcji polsko-niemieckiej. Ze strony niemieckiej producentem jest Pandora Film, która współprodukowała takie filmy jak “Underground” Emira Kusturicy, “Czarny kot, bialy kot”, “Monsunowe wesele”, Człowiek bez przyszłości Aki Kaurismaki, filmy Jarmuscha i inne. Ze strony polskiej TVP- Agencja Filmowai STI studio filmowe. ONO” było pokazywane na festiwalu Sundance 2005 w konkursie międzynarodowym, oraz na Berlinale w sekcji Panorama Speciale. Na festiwalu w Wiesbaden M.Szumowska otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. W 2005 “ONO” otrzymało nominację do Europejskiej Nagrody filmowej w kategorii odkrycie roku, to już druga taka nominacja Szumowskiej.

W 2015 roku zdobyła nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz Wielką Nagrodę Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za film Body/Ciało. 7 marca 2016 roku otrzymała Polską Nagrodę Filmową za reżyserię filmu Body/Ciało, a w grudniu tego samego roku Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Nagroda Publiczności za ten sam film.

Podczas 68. Festiwalu w Berlinie otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za swój najnowszy film “Twarz”

Pełną listę nagród i nominacji można odnaleźć pod poniższym adresem:

http://www.filmweb.pl/person/Ma%C5%82gorzata+Szumowska-464/awards

źródło: FilmWeb

fot. wikicommons

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)