Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Redaktor admin on 13 Kwiecień, 2018 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – tak brzmią słowa uchwały, którą 14 listopada 2007 r. jednogłośnie uchwalił Sejm RP.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy blisko 22 tys. obywateli polski, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu innych dotąd nieodkrytych miejscach. Była to konsekwencja podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.

Ofiary mordu stanowiły elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy – byli to wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.

Dzień Pamięci” obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu w Związku Radzieckim masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Oficjalnie do popełnienia zbrodni przedstawiciele Związku Radzieckiego przyznali się dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku.

Oddajmy hołd i pamięć bestialsko pomordowanym Polakom.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)