Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

340 milionów ludzi od 20 lat ze wspólną walutą!

Redaktor admin on 3 Styczeń, 2019 dostępny w Wydarzenia. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

To już 20 lat od kiedy wprowadzono euro – dokładnie 1 stycznia 1999r. Wtedy to 11 państw Unii Europejskiej wprowadziło wspólną walutę i przyjęło wspólną politykę pieniężną w ramach Europejskiego Banku Centralnego.

Obecnie euro jest walutą dla 340 mln Europejczyków w 19 państwach członkowskich. Jego wprowadzenie przyniosło konkretne korzyści gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i rządom: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, bezpieczniejsze oszczędzanie, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki oraz większą wymianę handlową. Stworzyło także kolejny poziom integracji oraz solidarności pomiędzy państwami. Dlatego już aż 60 krajów w Europie poza Unią oraz na całym świecie, w różny sposób, łączy swoje waluty z euro.

Pomimo wielu obaw, obecnie poparcie społeczne dla euro w UE niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie w krajach, które już wprowadziły euro. Większość respondentów w całej strefie euro (74%) stwierdziła, że ich zdaniem euro jest dobre dla UE; jest to wynik równy rekordowej liczbie punktów ustalonej w ubiegłym roku, który potwierdza, że poparcie społeczne dla euro jest największe od czasu rozpoczęcia badań w 2002 r. Większość respondentów w całej strefie euro (64 %) stwierdziła również, że ich zdaniem euro jest dobre dla ich kraju. 36% Europejczyków wskazuje na euro jako na jeden z głównych symboli Unii Europejskiej, drugi co do ważności za symbolem, jaki stanowi „wolność”. Gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i rządom w Europie przyniosło ono dostrzegalne i bardzo praktyczne korzyści: stabilne ceny, niższe koszty transakcji, bardziej przejrzyste i konkurencyjne rynki oraz większą wymianę handlową. Dzięki euro łatwiej jest podróżować oraz mieszkać za granicą, a oszczędności są lepiej chronione.

inf. komunikat prasowy Komisji Europejskiej

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)