Maria Skłodowska - Curie “Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.”

Ignacy Paderewski “Droga do sukcesu pełna jest kobiet popychających swych mężów.”

Czas zatrzymać zmiany czasu

Redaktor admin on 30 Marzec, 2019 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia odpowiedzi.

Już w najbliższą niedzielę, czyli 31 marca, zmienimy czas z zimowego na letni i przestawimy wskazówki zegarów z godziny 2 na godzinę 3. Eurodeputowany Adam Szejnfeld w Parlamencie Europejskim w Strasburgu opowiedział się za jak najszybszym odejściem od obecnych rozwiązań. – Zmiana czasu praktycznie dotyka każdego obywatela, któremu dwa razy w roku zakłócamy rytm życia. Ma też duże znaczenie dla przedsiębiorców, dla gospodarki, dla transportu, dla turystyki. Z tych powodów, najkrócej ujmując, popieram zmiany! – powiedział eurodeputowany, podkreślając jednocześnie, że głosowanie w Parlamencie Europejskim nie oznacza jednak definitywnego porzucenia systemu zmiany czasu na Starym Kontynencie.

- Aby Dyrektywa w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu mogła wejść w życie, potrzebne jest porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą UE, czyli państwami członkowskimi. Tymczasem kraje Wspólnoty są bardzo podzielone w tej kwestii. Dlatego zaproponowany przez europarlament rok 2021 jako moment odejścia od systemu zmiany czasu wydaje się niestety mało realny. Co więcej, jak wynika z dyskusji i nastawienia państw członkowskich, istnieje poważne ryzyko, że nawet po wejściu w życie nowych rozwiązań w tej samej Unii Europejskiej będziemy mieć różne czasy, co trudno uznać za rozwiązanie optymalne, choćby z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania wspólnego rynku czy europejskiego transportu - przestrzega eurodeputowany.

Obowiązujące w Unii Europejskiej ustalenia dotyczące czasu letniego wymagają przestawiania zegarów dwa razy w roku, aby uwzględnić zmieniającą się strukturę światła dziennego i jak najlepiej wykorzystać światło dzienne w danym okresie. Państwa europejskie wprowadziły w minionym wieku ustalenia dotyczące czasu letniego w celu oszczędzania energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX w. Począwszy od 1980 r. Unia Europejska stopniowo przyjmowała przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. Dzisiaj cel zmiany czasu jest jednak znacznie mniej oczywisty: badania sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie.

- Dlatego mam nadzieję, że państwa członkowskie osiągną konsensus, dzięki któremu archaiczny system zmiany czasu odejdzie do lamusa, z korzyścią dla nas wszystkich – podsumowuje europoseł Szejnfeld.

W przeprowadzonych w zeszłym roku konsultacjach publicznych, w których udział wzięło rekordowe 4,6 mln obywateli UE, aż 84 proc. respondentów opowiedziało się za odejściem od systemu zmiany czasu.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#Czas #ZmianaCzasu #CzasLetni #CzasZimowy #ŚpimyGodzinęKrócej #Zegar #Zdrowie #Obywatele #Przedsiębiorcy #Gospodarka #Transport #Turystyka #Strasburg #Bruksela #KomisjaEuropejska KE #ParlamentEuropejski #PE #UniaEuropejska #UE #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #KoalicjaEuropejska #AdamSzejnfeld #Wielkopolska

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)