Polskę dotknął głęboki kryzys wywołany przez epidemię. Najważniejszym dziś zadaniem polityków jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa zdrowotnego i ekonomicznego.
Mimo ogromnego wysiłku lekarzy, ratowników, pielęgniarek i laborantów system ochrony, domów pomocy społecznej zapada się pod ciężarem problemów.
Mimo ogłaszanych przez rząd planów pomocy przedsiębiorcy zamykają firmy i rośnie fala zwolnień.
Państwo nie działa skutecznie bo władza pogrążona jest w kryzysie politycznym wywołanym próbą przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trakcie epidemii.
Rozumie to wielu polityków zarówno opozycji jak i w obozie rządowym. Przekonują o tym rozmowy z Jarosławem Gowinem.
Niestety decyzje rządu podporządkowane są choremu planowi politycznemu, a nie prawdziwym potrzebom Polaków. Dlatego trzeba rozwiązać kryzys polityczny – odsunąć wybory i przeprowadzić je w bezpiecznym czasie i w bezpieczny sposób, żeby władza i cała klasa polityczna zajęły się tym co powinniśmy robić.
Dlatego jako odpowiedzialna opozycja, w poczuciu odpowiedzialności za Polskę, przedstawiamy pakiet działań dotyczących skutecznych rozwiązań kryzysu zdrowia, gospodarki i polityki. Musimy zacząć od wygaszenia konfliktu politycznego, bo on uniemożliwia skupienie wszystkich sił państwa na walce z epidemią i jej skutkami.
Pierwszy etap: Plan “Bezpieczne wybory”
1. Wybory 16 maja 2021 roku. Bez zmiany Konstytucji za porozumieniem wszystkich stron. Stan klęski żywiołowej, ustalenie kalendarza za porozumieniem tak, by wybory wypadały na wiosnę (kompromis, zakończenie konfliktu, spotkanie się w połowie drogi). Proponujemy projekt ustawy, który przewiduje, iż po 30 dniach obowiązywania stanu epidemii na terenie całego kraju, automatycznie wprowadzany jest stan klęski żywiołowej. Odpowiednio dużo czasu na przygotowanie bezpiecznych wyborów. Zamówiliśmy opinie prawne, które mówią jasno- wybory zgodnie z Konstytucją mogą odbyć się 16 maja 2021 roku. Proponujemy drugi projekt ustawy. Odszkodowania będą wypłacane tylko firmom, które w Polsce płacą podatki. W najbliższych miesiącach wszystkie organy władzy i wszyscy politycy powinni skupić się na tym co najważniejsze, a nie na walce wyborczej.
2. Wybory tradycyjne, korespondencyjne oraz przez internet. Proponujemy wybory w trybie mieszanym. Wyborca wybierze, czy głosuje osobiście jak dotychczas (np. będzie miał kilka dni na głosowanie), korespondencyjnie (ustalenie dokładnych i bezpiecznych zasad) czy przez internet (jeśli PKW potwierdzi możliwość przygotowania bezpiecznej procedury i infrastruktury). Celem: tajność głosowania, powszechność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo głosowania. Głosownie Internetowe może być doskonałą odpowiedzią, w przypadku nawrotów epidemii koronawirusa.
3. Wybory przygotuje PKW, zasady bezpieczeństwa – lekarze Państwowa Komisja Wyborcza przygotuje i przeprowadzi wybory. Powołanie komisji złożonej z lekarzy i naukowców, by wypracowali zalecenia tak, aby cały proces przebiegał bezpiecznie.
4. Zapewnienie ciągłości władzy Kadencja Andrzeja Dudy zostaje przedłużona zgodnie z Konstytucją, a Prezydent będzie mógł ubiegać się o kolejną kadencję. Nasza ocena dorobku dotychczasowej prezydentury A. Dudy jest bardzo krytyczna, ale z szacunku do głowy państwa i jego wyborców musi istnieć możliwość oceny prezydentury w wyborach. Zapewnienie ciągłości władzy i procesu legislacyjnego.
5. Pełna kampania wyborcza Stworzenie możliwości równego zaprezentowania przez wszystkich kandydatów pomysłu na prezydenturę po epidemii. Polacy muszą poznać, jak poradzić sobie z kryzysem zdrowotnym i gospodarczym. PKW przeprowadzi kampanię informacyjną na temat wyborów i nowych sposobów głosowania. Ludzie muszą znać zasady i móc wybrać.
Cele planu:
Po pierwsze: Zakończenie politycznego sporu tak, by politycy mogli zająć się gospodarką ,obroną miejsc pracy oraz walką z epidemią. Przecięcie tematu i wyjście kompromisowe, spotkanie się w połowie drogi. Rozwiązanie, które jest do zaakceptowania dla każdej strony, w tym Prezydenta.
Po drugie: Przeprowadzenie bezpiecznych wyborów, które maksymalnie będą chronić zdrowie obywateli oraz ich prawo do głosowania, tajności i wolności wyboru. Przy minimalnych zmianach ustrojowych (bez zmiany Konstytucji) z odpowiednim czasem na przygotowanie wszystkiego. Przy pełnej jawności oraz z udziałem ekspertów (PKW od wyborów, lekarze od zdrowia).
Po trzecie: Umożliwienie Polakom poznania rozwiązań kandydatów na prezydenta na trudne czasy. Pora na zaprezentowanie przez wszystkich wizji “Po epidemii”. Gdy wybieramy najważniejszą osobę w państwie, to od tego wyboru zależy nasze zdrowie, praca i przyszłość. Kampania wyborcza nie jest dla polityków, ale dla wyborców, i ta kampania się im teraz należy.
Po czwarte: i najważniejsze! Odsunięcie sporu politycznego pozwala racjonalnie rozwiązywać kryzys epidemiczny i gospodarzy. Najważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom.