Dożynki gminy Krajenka w Śmiardowie Krajeńskim, rozpoczęte wspaniałym przesłaniem kazania ks. Kanonika Grzegorza Fabiszaka, rozwinęły się pokazami tradycyjnych ceremonii święta plonów i koncertami znakomitych chórów oraz zespołów muzyczno-wokalnych, a zakończyły biesiadą i radosną zabawą. Senator Adam Szejnfeld dziękował rolnikom i pracownikom wsi za ich trud, a burmistrzowi Stefanowi Kiteli oraz wszystkim zaangażowanym w organizację dożynek gratulował ich wspaniałego przesłania oraz pięknego przebiegu…
- Dożynki, to część naszej wielowiekowej tradycji oraz kultury narodowej. To też wielkie święto polskiej wsi, które trzeba cenić i kultywować. Jest ono bowiem ukoronowaniem całorocznej pracy i trudu rolników oraz pracowników rolnych. Praca na roli należy do najcięższych i najbardziej odpowiedzialnych, zasługuje przez to na ogromny szacunek wszystkich – i mieszkańców wsi, i tych, którzy żyją w miastach – mówił senator Adam Szejnfeld.
- Mimo postępującej mechanizacji rolnictwa, a nawet cyfryzacji życia, praca człowieka w polu, czy przy hodowli zwierząt nie może być wyeleminowana. Na to wszystko, nakładają się warunki działalności, na które ludzie wpływu nie mają, na przykład choroby czy aura pogodowa, które często niweczą całoroczne trudy. Dlatego wszystkim tym, którzy żywią naród należy się podziw, szacunek, a jak trzeba to i pomoc – uważa senator Wielkopolski Północnej.
Gości w Śmiardowie Krajeńskim witał Stefan Kitela, burmistrz Miasta i Gminy Krajenka, a w uroczystościach oprócz senatora Adama Szejnfelda udział wzięli m.in. także pani poseł Małgorzata Janyska oraz radni Sejmiku Wojewódzkiego, Henryk Szopiński i Jarosław Maciejewski.
Dożynki Gminno-Parafialne 2021 organizowali m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Krajenka Stefan Kitela, Proboszcz Parafii pw. św. Anny w Krajence Grzegorz Fabiszak, Sołectwo Śmiardowo Krajeńskie, KGWiA, OSP Śmiardowo Krajeńskie.
****
Śmiardowo Krajeńskie, jest to wieś krajeńska położona w województwie wielkopolskim, w powiecie złotowskim, w gminie Krajenka. Po raz pierwszy wzmianka o wsi pojawiła się w 1511 roku. Obecnie liczy ona ok. 500 mieszkańców.
Anna Karmowska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Adama Szejnfelda
64-920 Piła, pl. Konstytucji 3 Maja 7/4
Tel. +48 602 738 542.
www.szejnfeld.pl
www.twitter.comszejnfeld
www.instagram.com
www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld